На що потрібно звертати увагу під час купівлі технічно складних побутових товарів

Як купити нову техніку? На що звертати увагу при її покупці? Де здійснювати купівлю? Для уникнення будь-яких непорозумінь між споживачем та суб’єктом господарювання, який здійснює реалізацію товарів, важливо, щоб перед вибором товару споживач отримав, максимум інформації про цей товар, а за необхідності і про продавця.

До технічно складних побутових товарів належать непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування та інші), які складаються з вузлів, блоків, комплектуючих виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний термін. Перелік таких товарів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій».

Законом України «Про захист прав споживачів» встановлено, що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Така інформація доводиться виробником (продавцем) до відома споживача в експлуатаційних документах, що додаються виробником до товару. До експлуатаційних документів належать документи, які надають можливість ознайомитися із споживчими властивостями товару, зокрема технічний паспорт чи інший документ, що його замінює.

В експлуатаційних документах зазначаються:

— найменування товару;

— найменування нормативних документів, вимогам яких повинен відповідати товар (у тому числі іноземного походження);

— основні споживчі властивості товару;

— заводський номер товару;

— дата виготовлення товару;

— гарантійні зобов’язання виробника (продавця), у тому числі гарантійний термін зберігання та гарантійний термін експлуатації товару;

— правила та умови ефективного і безпечного використання товару;

— термін служби (придатності) товару, відомості про дії споживача після його закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

— найменування та адреса виробника і підприємства, яке виконує його функції щодо виконання вимог споживача, а також проводитиме гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійну заміну;

— інформацію стосовно товару, який за певних умов може справляти небезпечний вплив на життя, здоров’я і майно споживача, та про можливі наслідки такого впливу.

На товари іноземного походження, що ввозяться в Україну, експлуатаційні документи повинні бути виконані державною мовою та мовою держави походження товару.

Під час продажу технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному обслуговуванню, продавець у присутності споживача зобов’язаний здійснити перевірку споживчих властивостей товару, наявності експлуатаційних документів, у тому числі гарантійного талона та відривних талонів на гарантійне обслуговування, комплектності товару, а також заповнити відповідні розділи гарантійного і відривного талонів на гарантійне обслуговування та видати споживачеві касовий чек, що засвідчує факт купівлі товару.

Якщо товар потребує проведення робіт з введення в експлуатацію, продавець зобов’язаний надати споживачеві відповідну інформацію або забезпечити виконання таких робіт.

З травня 2017 року реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягає гарантійному ремонту, повинна здійснюватися суб’єктами господарювання з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО).

Звертаємо увагу споживачів, котрі планують придбати технічно складні побутові товари, що згідно з п.11 ст.8 Закону України «Про захист прав споживачів», вимоги споживача щодо технічно складних побутових товарів розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, передбаченого Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

Доводимо до відома споживачів, що у випадку порушення Ваших прав суб’єктами господарювання, Ви маєте право звернутись до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Півоварова, 2, (06452) 6-80-15 або до відділу по роботі з листами та зверненнями громадян Лисичанської міської ради за адресою: м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, 8 для вжиття заходів відповідно до діючого законодавства.

Начальник управління економіки Олександр Некрасов