Посилення відповідальності для злісних неплатників аліментів
- Поліція інформує
- 03.04.2018
6 лютого вступив у дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».
Основні положення цих змін направлені на вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів і будуть застосовуватися відносно особи, у якої заборгованість по сплаті аліментів сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Зміни до закону передбачають, те що за таке порушення не можна буде виїхати за кордон, позбавлять права керувати транспортом, заборонять полювати і користуватися зброєю.
Відтепер усі обмеження державний виконавець має право застосовувати без суду, самостійно виносячи постанову про притягнення особи до адміністративної відповідальності за статтею 183-1 «Несплата аліментів» КУпАП України.
Притягнення до адміністративної відповідальності за дане правопорушення тягне за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.
Процедура передбачає, те що спочатку боржнику повідомляють про постанову щодо нього, а тоді він має право протягом 10 днів її оскаржити.
Разом з тим, Наказом Міністерства юстиції України від 06.02.2018 № 301/5 були внесені зміни до Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження. Зокрема, прийнято рішення окремо в Єдиному реєстрі боржників розмістити загальний перелік боржників, що мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів.
Реєстр юстиції буде взаємодіяти із реєстрами інших установ. Відповідно, якщо державний виконавець вніс у базу неплатника аліментів, то це автоматично побачать прикордонники, що і призведе до невиїзду за кордон. Так само поліцейські при зупинці автомобіля, перевіривши по базі даних, зможуть притягнути боржника до адміністративної відповідальності.
Детальніше щодо тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами.
Внесені відповідні зміни в Закони «Про дорожній рух», «Про Національну поліцію», відповідно яких забороняється керувати транспортними засобами особам, відносно яких державним виконавцем встановлено тимчасові обмеження на підставі ч.3 статті 126 «Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред’явила їх для перевірки, або стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами» КУпАП України, — тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Однак існують певні виключення, за наявності яких такий вид обмеження застосовуватись до боржника не може. Так, обмежити боржника у праві користування транспортним засобом не можуть, у випадку якщо:
— керування транспортним засобом є основним джерелом його доходу (особа, наприклад, працює водієм);
— боржник використовує транспортний засіб через вади здоров’я (інвалідність) або на його утриманні знаходяться особи з вадами здоров’я (інваліди І, ІІ групи, дитина — інвалід);
— проходження боржником строкової військової служби, служби в зоні АТО;
— якщо здійснено розстрочку або відстрочку сплати заборгованості по аліментам.
У випадку ж, коли боржника було тимчасово обмежено у праві керувати транспортним засобом, але він не виконує приписи державного виконавця — така особа може бути позбавлена права керувати транспортним засобом на строк від 3 до 6 місяців.
Поліція рекомендує водіям-боржникам сумлінно віднестись до нових впроваджень, не накопичувати заборгованість по сплаті аліментів й не ускладнювати ситуацію, ризикуючи бути притягнутими до адміністративної відповідальності та обмеженими у пересуванні автомобілем.
Лисичанський відділ поліції ГУНП в Луганській області