Стихійна торгівля - ризик для здоров'я і життя людей

Стихійна торгівля продуктами харчування — загроза епідемічному добробуту населення, оскільки є потенційно небезпечною для споживача. Проблема стихійної торгівлі доволі складна. Адже йдеться про самосвідомість громадян, їх бажання чи небажання жити цивілізовано. Будь-який харчовий продукт, що реалізується «стихійно», тобто в невстановлених місцях, у приватних осіб або такий, що немає відповідного маркування, належним чином не упакований може вважатись потенційно небезпечним.

Питання стихійної торгівлі в нашому місті залишається актуальним вже не один рік, особливо це відчутно з настанням весняно — літнього періоду коли зростає кількість місць несанкціонованої торгівлі. В зазначений період придбання харчових продуктів в осередках «стихійної» торгівлі — це шлях до різних інфекційних захворювань та високий ступень ризику для здоров’я. Якість і свіжість продуктів на «стихійних» ринках не перевіряють, а самі продавці працюють з грубим порушенням санітарно-гігієнічних правил (не проходять обов’язкові медичні огляди, відсутні умови для дотримання особистої гігієни, санітарний одяг, порушується температурний режим реалізації, зберігання тощо). В більшості випадків стихійна торгівля це продаж практично з землі, коли весь бруд з-під ніг перехожих залишається на продуктах.

З метою попередження та недопущення несанкціонованої торгівлі на території міста мобільною групою, до складу якої входять спеціалісти Лисичанської міської ради, Лисичанського міського управління ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області, Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області з початку року проведено 7 рейдів, в ході яких складено 26 протоколів за статтями 152, 160 КУпАП.

Кожен громадянин повинен замислюватися про якість продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як вони транспортувались. Купуючи продукти харчування в місцях «стихійної» торгівлі покупець бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для здоров’я, оскільки контроль за несанкціонованою торгівлею з боку держави жодним чином не здійснюється.

Продукти мають продаватися на спеціально обладнаних ринках, на яких встановлене холодильне обладнання і проводиться контроль якості продуктів, що є гарантією придбання безпечної продукції для споживача. На території міста функціонує 7 підприємств ринкового господарства з продажу продовольчих товарів, заповнюваність яких на сьогодні складає від 10% до 80%. Територіально об’єкти торгівлі розташовані у кожному з районів міста, що дозволяє забезпечити доступ споживачів переважно усіх мікрорайонів міста до продуктів харчування з контрольованою якістю.

З метою задоволення споживчого попиту населення міста щорічно рішенням виконавчого комітету Лисичанської міської ради визначається перелік додаткових місць для здійснення виїзної торгівлі овочами, фруктами та баштанними культурами в сезон їх масового надходження за умови наявності відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку такої продукції.

В черговий раз звертаємось до всіх мешканців міста із закликом не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі та застерігаємо всіх від небезпеки, яка пов’язана із вживанням у їжу продуктів негарантованої якості.

Відділ споживчого ринку Лисичанської міської ради