Боротьба з деградацією земель та опустелюванням - проблема, яка потребує розв'язання

17 червня відзначається міжнародною спільнотою як Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами.

Цього року він проходить під гаслом: «Землі належать майбутньому! Дозволь клімату підтвердить це!».

Деградація земель та опустелювання є одними з найбільш серйозних викликів для сталого розвитку країни, які спричиняють істотні проблеми екологічного і соціально-економічного характеру.

Найбільш масштабними деградаційними процесами є водна та вітрова ерозія ґрунтів (близько 57 відсотків території країни), підтоплення земель (приблизно 12 відсотків), підкислення (майже 18 відсотків), засолення та осолонцювання ґрунтів (більш як 6 відсотків).

За різними критеріями забрудненими є близько 20 відсотків українських земель. Щороку фіксується майже 23 тис. випадків зсувів. Внаслідок абразії руйнується до 60 відсотків узбережжя Азовського і Чорного морів та 41 відсоток берегової лінії дніпровських водосховищ. Більш як 150 тис. гектарів земель порушені внаслідок гірничодобувної та інших видів діяльності. Кількість підземних і поверхневих карстопроявів становить близько 27 тисяч.

Проблеми деградації земель та опустелювання загострюються через швидкі темпи зміни клімату, що супроводжується підвищенням середньорічних температур, повторюваності та інтенсивності екстремальних погодних явищ, у тому числі посух, які охоплюють раз у два — три роки від 10 до 30 відсотків території країни, а раз у 10 — 12 років — від 50 до 70 відсотків її загальної площі.

Конвенцією ООН про боротьбу з опустелюванням (далі КБО) було прийнято 17 червня 1994року в Парижі, для консолідації світових зусиль у подоланні проблем деградації земель. КБО є однією з найбільших міжнародних угод природоохоронного спрямування. Сторонами Конвенції на сьогодні є 193 країни світу.

Україна приєдналась до КБО 4 липня 2002 року, отримавши додаткову можливість для використання світового досвіду і міжнародних ресурсів у відповідній сфері та взявши на себе зобов’язання щодо впровадження цієї Конвенції.

КМ України було схвалено Концепцію боротьби з деградацією земель та опустелюванням.

Метою Концепції є підвищення ефективності реалізації державної політики щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, визначення пріоритетних завдань, зміцнення інституціональної спроможності та покращення координації діяльності уповноважених органів у відповідній сфері, а також забезпечення виконання Україною як стороною Конвенціїї ООН про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та/або опустелювання, особливо в Африці.

Реалізувати Концепцію передбачається протягом 2015 — 2020 років.

Розпорядженням КМ України від 30 березня 2016р. № 271-р було затверджено Національний план дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, яким передбачено масштабний план заходів, спрямованих на боротьбу з деградацією земель та опустелюванням.

Управління Держгеокадастру у м.Лисичанську