Роботодавцям щодо укладання колективних договорів

 Основними законодавчими актами, які регулюють порядок та умови укладання колективних договорів є Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) та Закон України «Про колективні договори і угоди». Також при укладанні колективного договору необхідно брати до уваги положення та вимоги низки законодавчих актів, якими регулюються виробничі, трудові та соціально-економічні відносини, а саме: Закони України «Про відпустки», «Про оплату праці», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про охорону праці» тощо.

Сторони колективного договору

Сторонами колективного договору є роботодавець (керівники підприємств, установ, організацій) та профспілковий орган, що діє у відповідній установі, а у разі відсутності таких органів — представники працівників, обрані та уповноважені трудовим колективом.

У разі коли інтереси трудового колективу представляє профспілковий орган, інтереси роботодавця не можуть представляти особи, які є членами виборного органу цієї профспілки. Доцільно зазначити, що умови колективного договору, укладеного відповідно до чинного законодавства, є обов’язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, що їх уклали. Але якщо умови колективного договору погіршують, у порівнянні з чинним законодавством, становище працівників, то такі умови є недійсними та включати їх до колективного договору забороняється.

Зміст колективного договору

Законодавство про працю не встановлює вимог щодо структури колективного договору. Сторони самостійно визначають його структуру тобто, які розділи включити в договір, які додатки приєднати.

Водночас законодавством досить докладно визначається зміст колективного договору відповідно до статті 7 Закону України «Про колективні договори та угоди» та статті 13 КЗпП України та конкретизується сторонами в межах їх компетенції (додається).

Також колективний договір може передбачати додаткові, у порівнянні з чинним законодавством, угоди та гарантії, зокрема щодо забезпечення працівникам соціальних гарантій у галузі охорони праці, соціально-побутові пільги, зокрема щодо дитячого оздоровлення та придбання новорічних подарунків для дітей працівників тощо. Крім зазначених умов колективний договір може доповнюватися додатками (орієнтовний перелік додатків додається).

Звертаємо Вашу увагу, що на час укладання колективного договору слід користуватись чинним законодавством.

Для повідомної реєстрації колективних договорів, змін та доповнень до них та надання методичної та консультативної допомоги Ви можете звернутися до відділу економіки Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації за адресою: 93100, м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, 10, каб.15, тел. (06451) 7-26-00, E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Відділ економіки Лисичанської міської ВЦА