Зсувні процеси у Лисичанську (фото)

Місто Лисичанськ розташоване на правому крутому схилі річки Сіверський Донець, порізаному численними ярами глибиною до 50 м і крутизною схилів до 30-40о. Це регіон, геологічна будова якого надзвичайно складна. На території м. Лисичанська отримали широкий розвиток небезпечні геологічні процеси — зсуви.

Зсуви — зміщення порід на схилах під дією сили тяжіння в різноманітних формах, об’ємах, з різною швидкістю і на різні відстані.

Зсуви схожі на землетруси, виверження вулканів, цунамі — вони майже не прогнозуються, роблять величезні руйнування, наносять великі збитки. Зсувні процеси проявляються в зміщенні значних мас ґрунту, внаслідок чого в короткий термін відбуваються руйнування будівель і споруд, інженерних мереж і комунікацій, залізничних та автомобільних шляхів, а так само виникає деформація об’єктів на прилеглих територіях.

Стосовно м. Лисичанська відмічені наступні чинники, що призводять до розвитку зсувів:

— складний рельєф в місті обумовлений наявністю в надрах великих тектонічних розривів — Сєвєродонецького і Лисичанського надвигів з великими амплітудами коливань;

— складна геологічна будова покривних відкладень — це перешаровування шарів глин, пісків, суглинків, мергелів, кожен з яких має різні механічні і фізичні властивості;

— обводнення покривних відкладень як за рахунок сніготанення, злив, так і за рахунок підземних вод. Великий вплив на порушення стійкості схилів для території м. Лисичанська робить сніготанення і випадіння затяжних мжичних дощів, коли відбувається глибока інфільтрація і обводнення порід. Звідси спостерігається два сезонні піки активізації зсувів: весняний (квітень — травень) і осінній (листопад);

— порушення природних умов, що склалися впродовж багатьох років, шляхом техногенної дії людини. Це штучне порушення схилів при будівництві об’єктів, прокладення підземних комунікацій, ведення впродовж більше 200 років гірничих робіт, перезволоження ґрунту, викликане підняттям рівня ґрунтових вод і пошкодженням інженерних мереж.

На сьогодні в м. Лисичанську зареєстровано 33 зсуви. Усі зсуви на території міста отримали свій розвиток з техногенних обставин. Поза техногенними обставинами зсувопроявів не зафіксовано.

Кожен зсув має свою історію розвитку, свої причини, свої наслідки і свої підходи його зміцнення.

Про масштаби збитків можна судити по зсуву, що стався в районі «Робочої гори» у 1998р. Було зроблено термінове відселення 35 сімей з будинків, що загрожували обвалом; з будівлі лікарні евакуювали хворих і медперсонал; був закритий тролейбусний і автомобільний рух, виникла реальна загроза руйнування залізничного шляхопроводу і школи-гімназії.

З 1978-1980 років почав проявляти себе зсув по вул. ім. М.Грушевського (Комсомольська). Його активізація у 1997р. спричинила руйнування 4-х житлових будинків приватного сектора, гаражів, хозбудівель, з’явилася загроза руйнування міського каналізаційного колектора і інших інженерних мереж, що проходять по вул. ім. М.Грушевського.

По цих двох ділянках виконані проекти протизсувних заходів, на підставі яких здійснено будівництво захисних споруд, що призупинило розвиток зсувних процесів на цих територіях.

У квітні 2006р. активізувався зсувний процес по вул. Левадна що в м. Привілля. Рух земляних мас відбувався зі швидкістю 10 см на добу. Зроблено термінове відселення сімей з 3-х житлових будинків. Під загрозою руйнування знаходилися ще 13 будинків приватного сектора.

У травні 2005р. на зсувній території по вул. Кочубея було зроблено штучне вертикальне підрізування природного схилу яру на висоту 2,5м, вирубані багаторічні дерева і спланований горизонтальний майданчик під будівництво церкви. Ці дії спричинили активізацію зсувного процесу, створилася загроза руйнування приватного житлового будинку, розташованого вище підрізаного ухилу.

Зазначимо, що площа потенційно зсувонебезпечних територій в м. Лисичанську складає 24,45 га.

У зоні нестабільних зсувних ділянок знаходяться вулиці: ім. М.Грушевського (Комсомольська), Сєвєродонецька, Кочубея, Вокзальна, Титова, Брянцевський спуск, Земнухова, масив «Робоча гора» (вул. Могилевського, вул. Інтернаціональна, вул. Робоча гора), Чумацька (Луначарського), Змагань в м. Лисичанську, вул. Левадна і пер. Гірняцький в м. Привілля.

Причиною виникнення зсувів значною мірою є діяльність людини, це: вирубування дерев і кущів на схилах — вода не затримується рослинами вгорі і перезволоження ґрунтів відбувається далеко внизу; терасування схилів під городи, надмірний полив садів і городів на схилах; руйнування схилів котлованами, траншеями, що підрізують схили; будівництво житла і промислових об’єктів на схилах; засмічення, завалення місць виходу підземних вод.

Багато великих зсувів починаються з незначного сповзання поверхневого ґрунту, яке поступово може перейти в зміщення швидке, а потім і катастрофічне.

Методи боротьби із зсувами встановлюють на основі ретельного вивчення природних фізико-геологічних умов, з’ясування головних причин нестійкості і аналітичних розрахунків граничної рівноваги даних масивів ґрунту. У практиці в якості основних протизсувних заходів застосовуються:

 • — організація стоку поверхневих вод в зоні зсувів і прилеглих до неї територій;
 • — дренування підземних вод шляхом спорудження різних дренажних систем;
 • — зменшення зовнішніх навантажень;
 • — уполаживання укосів і пригрузка їх за допомогою інженерних споруд з каміння або ґрунту, влаштованих у вигляді присипки до насипу замість підпірних стін;
 • — обгороджування укосів і захист їх від підмиву і розмиву проточними водами;
 • — зелені насадження по верху укосу і по зсувному укосу;
 • — закріплення мас зсувного тіла;
 • — штучні споруди для підтримання ґрунтових мас.

З боку населення:

 • — не робити вирубування зелених насаджень по схилах ярів;
 • — не порушувати природний ухил ярів (розчищення і терасування під городи);
 • — не робити надмірний полив садів і городів на схилах;
 • — не виконувати будівництво на схилах;
 • — не пригружати борти ярів побутовим сміттям.

Інженерно-геологічна служба управління капітального будівництва Лисичанської міської ради

Фото:

1 — 4 — зсув ґрунту по вул. Могілевського

1234

 

 

 

 

 

 

5 — 7 — зсув ґрунту по вул. ім. М.Грушевського (вул. Комсомольська)

567

 

 

 

 

 

 

8 — зсув ґрунту по вул. Кочубея

8