Психологічна підтримка для всіх: контакти служб для цивільних, ветеранів, дітей і ВПО

Від початку 2025 року кожен громадянин України може безоплатно отримати психологічну підтримку за базовим пакетом Програми медичних гарантій «Первинна медична допомога». Для цього потрібно звернутися до сімейного лікаря, терапевта чи, якщо йдеться про дитину – педіатра.

Якщо потреби в негайній підтримці немає або якщо ви не готові чи не можете звернутися до лікаря, — можна зателефонувати на гарячі лінії або до кризових служб психологічної підтримки. Там працюють спеціалісти, які заспокоять, підкажуть як врегулювати емоції та нададуть рекомендації. Ви не залишитесь сам на сам із труднощами — підтримка завжди поруч.

Служби підтримки для цивільних:

Подробнее...

Все ок, можеш не вибачатися (коли ти чому)

Наступного разу коли перепрошуватимеш — зроби паузу і подумай, чи справді є за що?

Це просто перевірити: не проси вибачення, якщо не відчуваєш, що хочеш вибачитися.

І ще за ті речі, які є у нас в каруселі

Подробнее...

Чому рутина така корисна?

Роби це щодня. Повторюй!

Є речі, які можуть видаватися нудними, а насправді — корисні.

Це про рутину — щоденні, зрозумілі, передбачувані справи, які можуть неабияк зекономити нам енергії для вирішення буденних питань. І надати ресурс для чогось нового: ідей, дій, проєктів.

Саме очікувані періодичні справи дарують таке потрібне для нашого ментального благополуччя — відчуття безпеки та контролю.

Подробнее...

Як (не) миритися із внутрішнім критиком

Внутрішній критик або ж самокритика інколи не дає нам нормально жити. Бо хто, як не ми, найкраще, найдеструктивніше себе покритикує, правда?

Більше розповіли про самокритику і як з цим жити

Подробнее...

Техніки самодопомоги від програми "Ти як?" з'явилися у застосунку "Повітряна тривога"

Тепер користувачі застосунку отримуватимуть не лише push-повідомлення про відбій повітряної тривоги, а й зможуть ознайомитися із порадами щодо психологічної допомоги від Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Вона ініційована Першою леді Оленою Зеленською.

Техніки самодопомоги включають набір спеціальних порад і вправ, які допоможуть стабілізувати емоційний стан під час повітряної тривоги чи інших стресових ситуацій.

Подробнее...

Тривога перед розмовою - це нормально

Але, на жаль, вона може бути зависока. Тому даємо дієву пораду — не соромся спитати про тему майбутньої розмови:

Скажи, будь ласка, про що будемо завтра розмовляти?

Може мені підготувати щось заздалегідь до нашої розмови?

Бережи себе і свій сон.

#тиЯк?

Як говорити з дітьми різного віку про війну

Діти до 2 років можуть сприймати як норму усе, що відбувається навколо. А до 4 років вони повністю залежать від присутності дорослих та від того, як ті відчувають та реагують на потреби дітей.

Уже зрозуміло, до чого ми ведемо.

Надважливе завдання дорослих зараз — дбати не лише про фізичну безпеку дітей, а й про психологічну також. Знаходити пояснення та слова підтримки.

Тож даємо підказку від психологині Світлани Ройз, що і як можна говорити про війну дітям різного віку та пояснюємо чому — у картинках.

Подробнее...

Не розумієте, як взаємодіяти з людьми, які мають бойовий досвід?

Отримайте поради, які допоможуть вам діяти коректно та з повагою в інтерактивному симуляторі, що був створений до освітнього серіалу «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія».https://osvita.diia.gov.ua/.../people-with-war-experience...

Наприклад:

- серед ночі ви прокидаєтеся від того, що ваш партнер, який повернувся з фронту, сильно штовхнув вас. Він теж прокинувся, але не усвідомлює, що знаходиться вдома, і продовжує «воювати», як це було у сні. Як діяти далі?

Подробнее...

Ти маєш право почуватися добре. Це записано у Конституції.

У цій великій книзі читаємо важливе нагадування: в Україні звернутися за допомогою може кожен. І для підтримки ментального здоров’я також.

Якщо відчуваєш у цьому потребу, дай знати своєму сімейному лікареві. За спеціальною програмою ВООЗ, яку проходять медики, вони можуть виявляти проблеми з ментальним здоров'ям та підтримувати пацієнтів, які відчувають прояви стресу, депресії, безсоння та інших станів. А за необхідності — скеровувати їх до профільних фахівців.

Пам’ятай, що поруч є ті, хто тобі допоможуть.

Подробнее...

Іноді велика частина дорослішання - це відмовитися від того, чого тебе навчали

Змалечку ми слухаємо інших. І забираємо собі чужі переконання: про світ, про нас, про людей. А потім, коли дорослішаємо, можемо з подивом зрозуміти, що вони просто нав’язані ззовні і насправді не є нашими. Може навіть, судження про нас і про світ нам давали люди, які зовсім не знали, про що говорили.

Часто процес дорослішання полягає у переосмисленні або ж у відмові від того, чого нас вчили.

Тому це частина важливої роботи – перевірити. Чи дійсно в тебе немає майбутнього в улюбленій сфері? Чи насправді ти заслуговуєш на образи? Чи дійсно їсти треба перше, друге та компот?

Подробнее...

Токсична поведінка: що треба знати?

Якщо комунікація з деякими людьми здається тобі нестерпною і виснажливою, то, може, тобі не здається? Можливо, ти маєш справу з людиною з токсичною поведінкою.

Часто люди можуть поводитися токсично через виховання чи життєвий досвід і не знають здорових способів боротьби з власним стресом. Саме тому, щоб відновити рівновагу та нормалізувати власний емоційний стан, вони намагаються вилити негатив на людей із власного оточення, чим можуть їх ранити.

То що робити? Як комунікувати з такою людиною? Ось кілька стратегій:

- не мовчати, якщо поведінка цієї людини неприємна тобі, адже відповідальність за наші кордони лежить насамперед на нас;

Подробнее...