Роз'яснення положень законодавства у сфері протидії та запобігання домашнього насильства
- Поліція інформує
- 04.12.2020
До 2019 року в Україні була виключно адміністративна відповідальність за скоєння домашнього насильства. З січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству ба боротьбу з цими явищами», яким було доповнено Кримінальний Кодекс України такими статтями: ст. 91-1 «Обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство», ст. 126-1 «Домашнє насильство», ст. 390-1 «Невиконання обмежувальних заходів, обмежувальних приписів або непроходження програм для кривдників», ст. 153 «Сексуальне насильство».
Стаття 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування».
Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла. їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
Стаття 126-1 Кримінального кодексу України
Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Нагадуємо, якщо ви стали жертвою або свідком домашнього насильства звертайтеся за телефонами:
— Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та тендерної дискримінації (безкоштовно, цілодобово, анонімно): 0800500335 (зі стаціонарного),
— Національна «гаряча лінія» з питань захисту прав дітей (графік роботи з 12.00 до 16.00) 0800500225 (зі стаціонарного), 116111 (з мобільного).
— Національна поліція 102.
— Медичні установи 103.
Лисичанський відділ поліції ГУНП в Луганській області