Сказ - прогноз несприятливий

Ця стаття має на меті попередити людину про небезпеку контакту з тваринами, які нерідко є носіями страшної інфекції.

На території м. Лисичанська залишається напруженою ситуація по сказу.

За 9 місяців поточного року за медичною допомогою з приводу покусів тваринами звернулось 152 особи. У випадках, коли фахівці підозрювали ймовірність захворювання тварин на сказ, постраждалим призначалися антирабічні щеплення.

Таке призначення на щеплення отримали 98 постраждалих. Покуси та ослинення наносили : 132 собаки, 17 котів, 1 кажан, 1 нутрія. Сказ підтверджено лабораторно у 2-х тварин.

Зараз у місті і на прилеглій території здійснюється комплекс профілактичних та протиепізоотичних заходів.

Що необхідно знати про сказ?

Сказ - гостра інфекційна хвороба, яка належить за міжнародною класифікацією до особливо небезпечних інфекцій, так при відсутності своєчасної вакцинації, призводить до летального результату.

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку в світі від цієї інфекції гинуть 55 тисяч осіб. Хворобу спричиняють віруси, які уражають центральну нервову систему теплокровних тварин і людей. Вірус сказу виділяється зі слиною хворих тварин і передається людині через укус або ослинення шкіри, коли на ній є травми.

Збудник сказу є в слині та мозку хворої або клінічно здорової тварини вже за 10 днів до появи ознак хвороби, тобто, на перший погляд, цілком здорової тварини. Період інкубації (час від зараження до проявлення симптомів) триває від 10 діб (в разі укусів обличчя, голови, пальців рук) до одного року і більше у разі поодиноких укусів або ослинення тулуба й ніг. Варто зазначити, що у дітей захворювання розвивається швидше, ніж у дорослих.

У перебігу хвороби розрізняють 3 стадії: передвісників, збудження і паралічів. У першій стадії, яка триває 1-3 дні, на місці укусу з’являються неприємні відчуття (біль, печіння, заніміння, свербіння), почервоніння і набряк. Провідним у цей час є симптомокомплекс неспокою, страху,  занепокоєння.  Яскравий симптом прогресування хвороби (стадія збудження) є розвиток гідрофобії (водобоязні). Відповідною реакцією на незначні для здорової людини подразники: яскраве світло, вітер або протяг, різкий звук стають судоми. Це викликає у хворого страх. Пульс частішає, виступає рясний піт, безперервно тече слина.Через 2-3 дні стадія збудження змінюється на стадію паралічів (м’язів кінцівок, язика, глотки). Смерть настає від паралічу дихання і порушення серцевої діяльності.

Слід особливо відзначити один найважливіший факт: сказ, симптоми якого свідчать про настання третьої фази, не залишає потерпілому жодного шансу на життя. Не забувайте про те, що вірус сказу - смертельно небезпечний, і при відсутності лікування він зі 100% вірогідністю призведе до летального результату.

З цієї причини до травматологічного пункту або до найближчого лікувально-профілактичного закладу необхідно звертатися не тоді, коли з'являться перші ознаки захворювання, а відразу після укусів чи інших травм, пов'язаних з нападами тварин та пройти курс антирабічних щеплень.

Ці щеплення на сьогодні - єдиний ефективний засіб профілактики – вакцинація є єдиним способом врятувати життя потерпілого.

Оскільки сказ є зоонозною інфекцією, тобто спільною для людини і тварин, то всі профілактичні заходи спрямовані на ліквідацію джерела збудника інфекції серед тварин.

Для запобігання виникнення сказу потрібно щорічно проводити щеплення домашніх тварин (котів, собак) зважаючи на те, що слина тварин може бути заразною до появи клінічних ознак.

Тварину, яка вкусила, необхідно ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного працівника, який протягом 10 днів буде проводити клінічний огляд тварини.

Особливо звертаємо увагу людей, які з власної доброти беруть безпритульних тварин (собак, кішок) до себе до дому: клінічний огляд ветеринаром та профілактична вакцинація проти сказу мають бути обов’язковими.

Бережіть себе і свої родини!

Лисичанська міськрайонна філія Державної установи “Луганський обласний лабораторний центр МОЗ України”