27 січня - День пам'яті жертв Голокосту

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, що визначений Резолюцію Генеральної асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року.

В Україні на державному рівні Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту щорічно відзначають з 2012 року відповідно до постанови Верховної ради України від 5 липня 2011 року.

Англійське слово «holocaust» запозичене з латинської Біблії та означає «спалюється повністю», «всеспалення, жертва всеспалення». Загалом під Голокостом розуміється систематичне переслідування і знищення європейських євреїв і циган нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933–1945 років.

Саме 27 січня 1945 року війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц, який став у сучасному світі символом нацистських злочинів.

За даними Меморіального музею Голокосту у Вашингтоні на території Європи для використання рабської праці, ізоляції, покарання і знищення євреїв і інших груп населення, які вважалися неповноцінними, нацисти створили понад 42,5 тисяч таборів і гетто. У подібних таборах люди гинули не лише в газових камерах. Важка праця, нестача їжі та катування робили свою справу. Згодом світ шокували звірства лікарів, які проводили над людьми жахливі медичні експерименти.

Що стосується України, то масовою братською могилою і символом Голокосту став Бабин Яр. Масові розстріли тут розпочалися одразу після вступу нацистів до Києва і відбувалися щоденно з 27 вересня 1941 року до кінця вересня 1943 року.

Страхітлива політика нациського терору проти єврейського населення в окупованій Україні знищила їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту. За інформацією Українського інституту національної пам’яті, жертвами Голокосту в нашій країні стали понад 1,5 млн.

В пам’ять про загиблих внаслідок Голокосту споруджені меморіали та музеї в багатьох країнах світу. Серед них Музей Яд Вашем в Єрусалимі, Центр документації та меморіал в Парижі, Будинок-музей Анни Франк в Амстердамі, Меморіальний Музей Голокосту в Вашингтоні, Музей пам’яті 1,5 млн. Єврейських дітей в Хіросімі.

Резолюція Генеральної Асамблеї ООН, відповідно до якої відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, закликає пам’ятати про злочини минулого і не допустити їх повторення в майбутньому. Важливий урок, який кожен повинен винести з тих трагічних подій історії — це терпимість, яка є запорукою існування безпечного та толерантного, міжетнічного, міжконфесійного, суспільства.