День Державного Прапора України

Державні символи України, є уособленням історії нашої державності, предметом національної гордості і водночас робить більш упізнаваних українців для всього світу.

Згідно з тлумаченням, синій колір символізує ясне небо, а жовтий стиглі пшеничні поля. Що можливо сприяло популяризації прапора в Придніпров’ї у період національно-визвольного руху 1917-1921 років.

Українська національна традиція символічного відображення світу формувалася упродовж кількох тисячоліть. Використання жовтого та блакитного кольорів на прапорах України-Русі простежується від прийняття християнства. Згодом ці два кольори набули значення державних.

У 50-х роках XVII ст., після приєднання Козацької Гетьманщини до складу Російської імперії, набувають поширення блакитні (сині) полотнища із золотими або жовтими зображеннями хрестів та інших знаків. З часів козаччини синьо-жовте поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських хоругвах, прапорах і клейнодах.

Починаючи з з кінця XVIII cт., після зруйнування Січі традиція козацької символіки перервалась. Першою спробою створити жовто-блакитний прапор з двох горизонтальних смуг, здійснила Головна Руська Рада (орган, який представляв національний рух українського населення Галичини), яка почала боротьбу за відродження української нації. У червні 1848 року на міській ратуші Львова вперше був піднятий синьо-жовтий прапор.

Лютнева революція 1917 року в Російській імперії стала поштовхом до поширення жовто-блакитної символіки. 22 березня 1918 року Центральна Рада прийняла Закон про Державний прапор республіки, затвердивши жовто-блакитний прапор символом Української Народної Республіки. 13 листопада 1918 року синьо-жовтий прапор став і державним символом Західно-Української Народної Республіки. Він був затверджений на Підкарпатській Русі, а в 1939 — в Карпатській Україні.

Синьо-жовте поєднання кольорів було остаточно встановлено як єдинонаціональне на початку XX ст. Символами України в новітньому їх трактуванні є безхмарне небо як символ миру — синій колір, і стиглі пшеничні ниви як символ достатку — жовтий колір.

24 серпня 1991 року відбулося проголошення Акта про незалежність України, і над будинком Верховної Ради замайорів синьо-жовтий прапор. Державний Прапор України складається з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

Перший День Державного Прапора відзначався тільки в столиці. Кияни відзначали його 24 липня, адже саме в цей день в 1990 році відбулося перше урочисте підняття національного символу над Київською міською державною адміністрацією.

Офіційне відзначення Дня Державного Прапора було встановлене на виконання Указу Президента України від 23 серпня 2004 року № 987/2004 «Про День Державного Прапора України» щорічно 23 серпня, напередодні Дня незалежності України. А за п’ять років, 2009-го було започатковано його урочисте святкування на державному рівні.

Департамент масових комунікацій Луганської ОДА, в рамках Єдиного дня інформування населення області