Щодо змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках

Наприкінці січня Уряд прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках», якою заборонив до кінця 2019 року розміщувати тимчасово вільні кошти загального фонду місцевих бюджетів на депозитних рахунках. Проект був підготовлений Міністерством фінансів України.

Але це нововведення не тільки суперечить Бюджетному кодексу України, але й негативним чином впливає на функціонування бюджетної та фінансово-кредитної систем країни у коротко- та середньостроковій перспективі.

По-перше, це призведе до розбалансування банківської системи та підвищенню інфляційних процесів. По-друге, постраждає місцевий економічний розвиток, тому, що кошти накопичувалися для реалізації середньо- та довгострокових інфраструктурних програм та проектів, що фінансуються з державного бюджету на умовах співфінансування з місцевими бюджетами. Втрати в частині недоотримання відсотків за розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитних рахунках у банках можуть досягти орієнтовно 1,5 млрд грн. А це все якість життя в наших громадах. А відсутність в подальшому вільного фінансового ресурсу примусить ОМС брати позики на покриття тимчасових касових розривів.

За даними Державної казначейської служби, з початку 2018 року місцеві бюджети розмістили на банківських депозитах 18 млрд грн. коштів загального фонду, та майже 8 млрд грн. спецфонду. Ставка за депозитами становила 9-10%.

В умовах децентралізації та збільшення ресурсів ДФРР для розвиткових проектів є нелогічним позбавлення ОМС коштів для капіталовкладень.

За оцінкою виконавчого директора АМУ Олександра Слобожана ‒ зміна «правил гри» в односторонньому порядку в бік обмежень прав органів місцевого самоврядування викликає недовіру органів місцевого самоврядування до подальших кроків Уряду в частині реформування місцевого самоврядування та системи управління державними фінансами. Крім того, він прогнозує, що не виключені масові судові позови, адже міста підписали договори з банками.

Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра України В. Гройсмана з проханням відмінити рішення Уряду від 23 січня 2019 року про прийняття постанови «Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках».

Луганське регіональне відділення АМУ