Соціалізація дітей та молоді засобами позашкілля

29 листопада в Лисичанському центрі науково-технічної творчості учнівської молоді (ЛЦНТТУМ) пройшов теоретичний семінар-практикум з елементами тренінгу для педагогів позашкільних закладів освіти м. Лисичанська за темою «Теоретичні та практичні аспекти виховання та соціалізації дітей і молоді у позашкільному освітньому середовищі».

Семінар мав на меті ознайомити педагогів з поняттям соціалізації і методами її формування, показати актуальність даного питання в системі сучасної освіти, винайти нові підходи до виховання і навчання в умовах гуманізації і соціалізації, підвищити мотивацію педагогів до формування успішної соціалізації дитини. Знайти способи впливу педагогів позашкілля та вихованців на процес соціалізації.

Педагоги позашкільних закладів вивчали нові методики з розвитку комунікативних навичок дітей, нові підходи до виховання і навчання в умовах гуманізації і соціалізації: методи, прийоми та форми соціалізації засобами позашкільної освіти, допомоги дітлахам в організації професійного самовдосконалення та самоосвіти, розвитку позитивної мотивації до педагогічної професії.

Під час семінару виступила директор ЛЦНТТУМ Лариса Лисицька, яка поділилася надбаннями педагогів закладу з приводу самоосвіти та самовдосконалення. «Колектив нашого Центру постійно займається підвищенням педагогічного досвіду, розвитком фахових компетентностей. Педагог, який постійно вдосконалює свої професійні якості, озброєний новітніми досягненнями педагогічної теорії і практики, здатен свідомо та якісно сприяти соціалізації своїх вихованців», — наголосила Лариса Лисицька.

Особливе значення у формуванні особистості має первинна соціалізація. Засвоєне в дитинстві визначає весь подальший життєвий шлях людини. Дитинство — це сенситивний період у розвитку особистості, дуже сприятливий для засвоєння новацій (як позитивних, так і негативних). Нереалізовані можливості цього періоду втрачаються назавжди.

Теоретичні питання щодо соціалізації дітей та підлітків висвітила методист Лисичанського методичного центру освіти Наталія Петрова. Вона познайомила присутніх з термінологією з питання соціалізації, розповіла про напрямки та систему роботи позашкільного закладу у цьому сегменті педагогічної діяльності.

А далі у формі фасилітаційної бесіди пройшла практична частина семінару. Під час роботи у групах педагоги намагалися створити певну систему, яка дозволить професійно та ненав’язливо сприяти соціалізації вихованців під час гурткових занять та масових виховних заходів. Учасники семінару добирали методи, прийоми та форми роботи, які найкраще сприятимуть соціалізації дітей і молоді у позашкільному освітньому середовищі.

Наскільки це вдалося, учасники поділилися під час рефлексії наприкінці семінару. Одне можна сказати напевне: робота була дуже корисна, вона дала зрозуміти кожному наскільки він обізнаний не тільки в питаннях соціалізації вихованців, а й в питаннях методики навчання та виховання. Під час обговорення підсумків семінару були виказані слушні зауваження щодо структури та організації заходу. Під час підготовки наступної зустрічі ми намагаємося це врахувати.

Процес соціалізації особистості вимагає постійного вдосконалення засобів здійснення. Вони потребують оновлення, щоденного пошуку. Тож, є над чим працювати колективам позашкільних закладів освіти нашого міста.

Лисичанський центр науково-технічної творчості учнівської молоді