22 січня - День Соборності України

Щорічно 22 січня відзначається День Соборності України. Саме цього дня було проголошено незалежність Української Народної Республіки (УНР) у 1918 році та рівно через рік, того ж дня, на Софійському майдані в Києві, відбувся Акт Злуки — офіційне об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР) в одну державу.

Проголошення Соборності стало підґрунтям для новітнього українського державотворення та втілило в собі давню українську мрію про єдність, свободу і незалежність.

Перше офіційне та масштабне святкування Дня Соборності пройшло в місті Хуст — столиці Карпатської України, у 1939 році. Це була найбільша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців, в якій взяли участь понад 30 тис. осіб.

Ще одна велика акція до свята Соборності відбулася 21 січня 1990 р. Більше мільйона людей, взявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова, який став символом єдності східних і західних земель та знаком вшанування подій Української революції. Ця акція стала наймасштабнішою у Центральній та Східній Європі та має історичну назву «живий ланцюг».

Упродовж багатьох десятиліть Акт злуки 22 січня 1919 року залишається символом віри, духовного єднання усіх громадян, незалежно від національності та регіону проживання, а також символом боротьби за незалежну, соборну державу.

День Соборності України — це нагадування про те, що єдність, свобода і згуртованість робить нас гідними нащадками наших пращурів і ми всі повинні зберігати цей безцінний скарб.