До Дня працівників архівних установ

24 грудня в Україні відзначається «День працівників архівних установ». Це порівняно молоде свято отримало статус офіційного державного професійного свята після підписання 30 жовтня 1998 року президентом України Наказу № 1200/98 «Про День працівників архівних установ».

Справа працівників архівних установ надзвичайно важлива для всього суспільства. Саме вони продовжують вік документів, зберігаючи їх для наших нащадків, чим сприяють пізнанню історії та усвідомленню людського буття.

Основні завдання архівного відділу — це реалізація державної політики у сфері архівної справи територіальної громади м. Лисичанськ, виконання Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи». Національний архівний фонд — це надбання національної та світової культури, тому збережені документи складають невід’ємну частину нашого життя. Головною задачею архівного відділу є зберігання документів Національного архівного фонду, які створюються в діяльності підприємств, організацій та установ нашого міста, тобто тих документів, завдяки яким можна простежити за історією розвитку міст Лисичанськ, Новодружеськ та Привілля за різними напрямками: органи влади, промисловість, освіта, медицина, профспілки тощо.

На тепер в архівному відділі на зберіганні знаходяться 11972 документи Національного архівного фонду 37 фондів підприємств, установ та організацій міст Лисичанськ, Новодружеськ та Привілля.

Архівний відділ працює з відповідальними за роботу архівних підрозділів на підприємствах, в установах та організаціях міста, з виборчими комісіями, надає методичну допомогу у складанні документів нормативно-правової бази: номенклатур справ, описів справ, актів про вилучення документів для знищення. За 2018 рік на засіданнях експертної комісії розглянуті та погоджені 25 номенклатур справ, 31 опис постійного зберігання та з кадрових питань, 21 акт для знищення документів.

В 2018 році було проведено 4 перевірки, з них 1 — комплексна — в Лисичанському міському суді, 3 — контрольні: в ПАТ «Лисичанськвугілля», Лисичанському державному гірничо-індустріальному коледжі, ВПУ № 94.

Однією з найдинамічніших сфер роботи архівного відділу є виставкова діяльність, оскільки вона відіграє важливу роль у піднесенні соціального статусу архівів, пропаганді форм і методів архівної роботи. Архівним відділом у 2018 році було підготовано та розміщено на офіційному сайті Лисичанської міської ради 10 on-line виставок з архівних документів до знаменних дат та офіційних свят України.

Напередодні професійного свята кортить відзначити сумлінну та бездоганну роботу відповідальних за ведення архівів деяких організацій та установ, а саме: відділу освіти Лисичанської міської ради — Погорєлову Ж.В., ВПУ № 94 — Григоренко К.І., ПРАТ «ЛИНІК» — Кончинську О.М., Лисичанського державного гірничо-індустріального коледжу — Кащеєву Ю.М., ПАТ «Лисичанськвугілля» — Лопату Т.П.

Звертаємо вашу увагу на те, що архівний відділ розпочав роботу над дослідницьким проектом із збирання усної історії та створення колекції документів особового походження учасників бойових дій, які виборювали мир та спокій громадян, захищали територіальну цілісність та суверенітет нашої держави на Сході України. Основна мета проекту, започаткованому Луганською обласною державною адміністрацією — збір документів про воїнів АТО та фіксація спогадів про пережиті події, що відбуваються на Сході України.

Звертаємось до учасників бойових дій та осіб, які були свідками бойових дій в зоні АТО (за бажанням) з проханням звернутися до архівного відділу для встановлення контактів, збору усних свідчень та проведення анкетування (за бажанням).

Шановні колеги — працівників архівних установ міста! Архівний відділ Лисичанської міської ради вітає вас з професійним та новорічними святами. Нехай наступний рік принесе позитивні зрушення в житті, буде роком миру, спокою, злагоди та достатку. Здоров’я, успіхів та творчої наснаги вам, шановні колеги.

Начальник архівного відділу Лисичанської міської ради Олена Гайдук