29 січня - День пам'яті героїв Крут

29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут. Саме під Крутами у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.

Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 року перебувало від 420 до 520 українських вояків, юнаків та студентів, які мали на озброєнні до 16 кулеметів, бронепотяг під командою сотника М. Ярцева і бойовий потяг сотника С. Лощенка.

Це студенти Першої Української юнацької (юнкерської) школи ім. Б. Хмельницького, перша сотня новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців та добровольці з підрозділів місцевого Вільного козацтва з Ніжина. Значна частина студентів та гімназистів не мала достатньої військової підготовки, були погано озброєні та екіпіровані.

Близько шести годин тривав бій. Після бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до ешелонів. Відступаючи вони підірвали мости і залізничне полотно. 27 студентів та гімназистів під час відступу потрапили у полон. Тіла загиблих студентів і гімназистів з-під Крут були перевезені до Києва, де 19 березня 1918 року урочисто поховані на Аскольдовій могилі. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися — невмируща.