Про роботу відділу освіти Лисичанської міської ради за 2018 рік (продовження)

У 2018 році в місті відбулись заходи в рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). В рамках гри протягом року проведено низку заходів національно-патріотичного спрямування: «Конкурс-презентація роїв «Ватра. «Слава героям!», міський фестиваль «Козацькій славі жити у віках», інтелектуальна гра «Відун», соціальний проект «Добре діло», фізкультурно-патріотичний фестиваль «Козацький гарт», стрілецький турнір «Кубок «Сокола», фінальне таборування роїв. На обласному етапі місто гідно представила команда КЗ «ЛЗОШ №7».

Юнаки-випускники закладів освіти стали учасниками змагань допризовної молоді. Під час навчально-польових зборів для майбутніх захисників Вітчизни були організовані початкові стрільби з АК-74 на полігоні.

Заклади освіти міста взяли участь в обласному проекті зі збору усної інформації та створення колекції документів учасників та свідків бойових дій у місті.

Значну роль у цій роботі відіграють музеї при закладах освіти, які є одним із ефективних засобів навчання, розвитку та виховання дітей та молоді. При закладах освіти міста діють 9 музеїв. Вони мають значні фондові колекції, цікаві експозиції різних профілів, проводиться робота із залучення учнівської молоді до вивчення та збереження історико-культурної спадщини українського народу. На виконання Закону України музеї при закладах освіти є осередками освіти і виховання, які сприяють формуванню у молодого покоління національної свідомості, забезпеченню духовної єдності поколінь і призначені для вивчення, збереження та використання пам'яток історії, матеріальної і духовної культури. У музеях при закладах освіти заплановано та створено постійно діючі стенди та експозиції, що відображають події збройної боротьби українського народу за територіальну цілісність нашої країни, участь випускників навчальних закладів в антитерористичній операції. У грудні 2018 року проходить міський огляд музеїв при закладах освіти та міський етап Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів «Край, в якому я живу».

У закладах проводиться системна робота щодо формування ціннісного ставлення до сім’ї, родини, людей та основних загальнолюдських цінностей. Проводяться заходи до Дня людей похилого віку, Дня інваліда, Дня матері, Дня захисту дітей; проходять зустрічі з ветеранами Другої Світової війни, афганцями, години пам'яті та вшанування жертв Голодомору в Україні. Показником роботи у цьому напрямку також є створення волонтерських загонів. Усі школи міста взяли участь у щорічній акції «Від серця до серця», під час проведення якої були зібрані кошти на придбання медичного обладнання дитячих лікарень області. З метою підтримки та виховання поважного ставлення до ветеранів, вчителів-пенсіонерів, людей похилого віку та осіб з інвалідністю проводяться місячники практичної допомоги, операції «Благоустрій», концерти для ветеранів, новорічні ранки для дітей-інвалідів тощо.

Цілеспрямовано проводилася робота щодо збереження і пропаганди історико-культурної спадщини українського народу. Учні закладів освіти були активними учасниками різноманітних краєзнавчих, пошукових експедицій: «Моя Батьківщина-Україна», «Українська революція: 100 років надії і боротьби». У вересні відбувся міський етап конкурсів пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена» та «Мій рідний край - Луганщина».

У місті широко впроваджена практика організації під час канікул екскурсій з учнівською молоддю, які дають дітям змогу ознайомитись з визначними культурно-історичними місцями України.

Художньо-естетичне виховання реалізується через заходи та конкурси художньої самодіяльності, конкурси малюнків, декоративно-ужиткового мистецтва та знайомство із надбанням української культури. Щорічно проходить міський конкурс художньої самодіяльності «Барвінки Луганщини», літературний конкурс «Барви рідного слова», музично-поетичний конкурс «Сучасна україночка». Конкурси декоративно-ужиткового мистецтва та науково-технічної творчості «Писанка - натхнення душі», «Паперові літачки», «Новорічний подарунок», «Український сувенір», «Замість ялинки - букет», «Зимові фантазії», «Світ моделей» тощо.

Формування ціннісного ставлення до природи відбувається в процесі екологічного виховання. Учні закладів освіти міста беруть активну участь у екологічному просвітництві, практичних природоохоронних заходах «Посади дерево», Двомісячник екології «Чиста Україна - чиста Земля», прибирання території та благоустрою підходів до меморіальних комплексів, братських могил та військових поховань тощо. Протягом року проводились екологічні свята, випускались газети, організовувались конкурси-виставки малюнків.

Важливим засобом попередження захворювань учнів, підвищення рівня їхньої фізичної підготовки є рухова активність. Діяльність закладів з підвищення рухової активності була спрямована на активну участь дітей в обов’язкових фізкультурно-оздоровчих і спортивно-масових заходах, що проводяться у закладах освіти – фізкультхвилинки, подовжені рухові перерви, Дні здоров'я, спортивні свята, змагання, заняття в спортивних секціях та гуртках. В усіх навчальних закладах оформлені тематичні стенди з популяризації фізкультури та спорту.

У школах міста працювали у позаурочний час 44 спортивні секції, які очолювали вчителі фізичної культури на волонтерській основі. До секцій залучено 858 учнів. Ще 90 учнів займалось у спортивному гуртку у Центрі позашкільної роботи зі школярами та молоддю. У закладах дошкільної освіти функціонує 11секцій з охопленням 231 дитини.

До міської Спартакіади у 2018 році увійшли змагання з баскетболу, волейболу, футболу, настільного тенісу, легкої атлетики, «Старти надій», «Козацький гарт», «Олімпійське лелеченя». Поза рейтингу Спартакіади відбулись змагання з футболу, змагання з шахів «Юні шахові королі». Протягом року відбулись міський конкурс спортивної фотографії «Моя країна - країна змін!», конкурс малюнків «Спрей-арт спорт», конкурс телевізійних спортивних програм та фільмів «Країна майбутнього». Переможці міського етапу відповідно стали учасниками обласних конкурсів.

У 2018 році в міському та обласному етапах Конкурсу на кращий стан фізичного виховання в закладах освіти переміг дошкільний навчальний заклад №6 «Чайка». Конкурсні матеріали закладу направлені на Всеукраїнський етап.

З метою популяризації фізичної культури, спорту, олімпійського руху та пропаганди здорового способу життя в закладах освіти у вересні 2018 року були проведені Олімпійський урок та Олімпійський тиждень, присвячені Дню фізичної культури і спорту. В закладах була проведена низка заходів: урочисті лінійки, легкоатлетичні змагання «Олімпійці серед нас», вікторини «Знавці олімпійського руху» та «Олімпійське сузір'я України», конкурси малюнків «О спорт – ти мир!», День активного відпочинку, День здоров'я під гаслом «Ми – за здоровий спосіб життя». Загальноміський захід відбувся на базі НВК «Барвінок».

За підсумками міських етапів у 2018 році честь міста на зональних, обласних та Всеукраїнському етапах спортивних змагань відстоювали переможці міських змагань: обласний турнір з волейболу ЗОШ №30, зональний, обласний етапи турніру з футболу «Шкіряний м’яч» – збірна команда НВК «Гарант», ЗОШ №4, 14 ; зональний, обласний та Всеукраїнський етапи змагань «Олімпійське лелеченя» - ЗОШ№4, зональний, обласний та Всеукраїнський етапи змагань з баскетболу – команди ЗОШ№4, КЗ «ЛСШ №8»; зональний, обласний та Всеукраїнський етапи спортивного фестивалю «Козацький гарт» - команда ЗОШ№4, обласні змагання з шахів – команди ЗОШ №29, КЗ «ЛСШ №8».

Кращими в організації спортивно-масової роботи у 2018 році стали ЗОШ І-ІІІ ст. №4, КЗ «ЛСШ №27», КЗ «ЛЗОШ І-ІІІ №30», КЗ «ЛЗОШ І-ІІст.№29».

Робота щодо профілактики злочинності в закладах загальної середньої освіти Лисичанської міської ради проводиться відповідно до Міської програми профілактики злочинності на 2018-2021 роки, затвердженої рішенням сесії Лисичанської міської ради від 21.12.2017 №40/566, Планів спільних заходів закладів загальної середньої освіти зі службою у справах дітей Лисичанської міської ради, сектором ювенальної превенції Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Питання профілактики злочинності, правопорушень та забезпечення соціально правового статусу дітей вивчаються під час консультативно-комплексних заходів, так в січні 2018 року в закладах освіти проведені комплексне вивчення роботи педагогічних колективів щодо превентивного виховання школярів, тематична перевірка «Система роботи педагогічних колективів щодо спрямована на виконання Закону України «Про охорону дитинства», в лютому 2018 року аналізувалася робота педагогічних колективів щодо соціальної підтримки школярів та здійснення соціально-педагогічного патронажу сім’ї, в березні 2018 року на нараді заступників директорів з виховної роботи заслухалося питання «Система індивідуальної роботи з дітьми, які скоїли правопорушення або схильні до протиправних дій, зайнятість таких учнів у позаурочний час». Протягом травня 2018 року вивчалося питання стану та організації роботи закладів загальної середньої освіти щодо профілактики злочинності та правопорушень серед неповнолітніх. На установчій нараді для керівників закладів освіти та їх заступників з виховної роботи в вересні 2018 року обговорювалися питання «Планування превентивної роботи в школі» та «Організація профілактичної роботи, спрямованої на формування в учнів відповідальності, правомірності шляхів і засобів їх реалізації, моральних якостей».

У відділі освіти сформований банк даних учнів, схильних до правопорушень та учнів, що знаходяться на обліку. Протягом 2018 року на внутрішньошкільних обліках перебувало 39 учнів, у «групі ризику» - 75 учнів. У порівнянні з попередніми роками відсоток учнів, що знаходились на обліках, безпосередньо в закладах загальної середньої освіти в 2018 році, збільшився у 1,5 рази.

За дванадцять місяців поточного року в закладах освіти міста зафіксовано та підтверджено два випадки фізичного домашнього насильства по відношенню до учнів та вихованців.

Працівники закладів загальної середньої освіти протягом вересня - жовтня 2018 року брали участь у Всеукраїнському рейді «Урок». В рамках проведення цього рейду проводилася робота щодо запобігання безпричинних пропусків учнями навчальних занять. За результатами рейду виявлено, що 9 дітей віком від 6 до 18 років в місті не відвідують заклади освіти (за станом здоров’я).

Аналіз роботи закладів освіти із питань безпеки життєдіяльності свідчить про те, що склалася певна система роботи з охорони життя, здоров'я дітей, попередження дитячого травматизму.

Робота закладів загальної середньої освіти міста з питання профілактики дитячого травматизму ведеться у двох основних напрямках: робота зі створення безпечного середовища перебування дітей у освітньому закладі та гігієнічне навчання і виховання дітей, мета якого вироблення в них навичок безпечної поведінки в різних життєвих ситуаціях.

З січня по травень 2018 року безкоштовним харчуванням були забезпечені діти-сиріти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти із малозабезпечених сімей, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах на суму 12,00 грн. на день. Діти з сімей учасників бойових дій, які захищали суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції у період її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та учні 1-4 класів користувались безкоштовним харчуванням на суму 10,00 грн. на день. У грудні 2018 року безкоштовним харчуванням були забезпечені діти всіх вищезазначених категорій на суму 15 грн. на день.

Питання функціонування і розвитку системи освіти міста знаходяться під постійною увагою відділу освіти.

Значну увагу у 2018 приділено посиленню матеріально-технічної бази навчальних закладів. У всіх закладах освіти міста зроблені поточні ремонти: ремонт систем опалення, водопостачання та водовідведення, ремонти внутрішніх приміщень будівель.

Зроблена держповірка вузлів обліку тепла та води. Косметичний ремонт харчоблоків проведено у всіх закладах освіти.

За рахунок місцевого бюджету виконані роботи по встановленню металопластикових вікон з використанням скла з енергозберігаючим покриттям:

- в Лисичанській загальноосвітній школі I-III ст. № 4 Лисичанської міської ради Луганської області встановлено 46 вікон і 3 двері на загальну суму 280 тис. грн.;

- в Лисичанському багатопрофільному ліцеї Лисичанської міської ради Луганської області встановлено 40 вікон на суму 390 тис. грн.

Виконані роботи з капітального ремонту системи опалення Лисичанської багатопрофільної гімназії на суму 540 тис. грн.

Також виконані роботи з капітального ремонту системи опалення комунального закладу «Навчально-виховний комплекс школа I-III ступенів-ліцей «Гарант» Лисичанської міської ради Луганської області» на суму 736 тис. грн.

Також виконані роботи з капітального ремонту системи опалення в підвальному приміщенні з установкою вузла обліку теплової енергії в КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №14 «Теремок» на суму 101,37 тис. грн.

Виконано роботи з капітального ремонту теплового вузла системи опалення з влаштуванням вузла обліку в КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №10 «Малятко» на суму 131,96 тис. грн.

Виконано також роботи з капітального ремонту системи опалення в підвальному приміщенні з установкою вузла обліку теплової енергії в комунальному закладі «Лисичанська загальноосвітня школа I-III ст. №18 Лисичанської міської ради Луганської області» на суму 120, 52 тис. грн.

Проведено капітальний ремонт покрівлі в КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 1 «Шпачок» на суму 76,974 тис. грн.

Усі заклади освіти отримали акти готовності систем опалення до нового опалювального періоду.

На 2019 рік відділом освіти планується провести часткову заміну лічильників тепла та води в закладах освіти. Планується виконати капітальний ремонт будівлі КЗ «Лисичанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Лисичанської міської ради Луганської області». Капітальні ремонти систем опалення планується виконати в Лисичанському багатопрофільному ліцеї, КЗ «Лисичанській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. №26», КЗ «Лисичанська спеціалізована школа І-ІІІ ст. №27», КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №8 «Світлячок», КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №12 «Катруся», КЗ «Навчально-виховний комплекс школа І-ІІ ст. - ліцей «Гарант» Лисичанської міської ради Луганської області».

Капітальні ремонти покрівлі планується виконати у Лисичанському багатопрофільному ліцеї, КЗ «Лисичанський навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №3 - дошкільний навчальний заклад «Барвінок», КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №5», КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №7», КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №12», КЗ «Лисичанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №27», КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №10 «Малятко», КЗ «Лисичанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №14 «Теремок».

У відділі освіти посадовими особами здійснюється особистий прийом громадян, ведуться журнал реєстрації прийому громадян та журнал реєстрації звернень громадян. Відповіді заявникам надаються своєчасно, відповідно до термінів, установлених чинним законодавством.

Таким чином, у 2018 році відділом освіти здійснювалася системна робота щодо виконання основних завдань на рік, реалізовувалися заходи щодо подальшого реформування дошкільної, загальної середньої освіти, створення необхідних умов для рівного доступу громадян до якісної безперервної освіти, покращення умов праці педагогічних працівників, підвищення їх кваліфікації, соціального і професійного захисту, поліпшення ресурсного забезпечення закладів освіти.

Виходячи з аналізу стану і розвитку системи дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти міста Лисичанська у 2018 році, відповідно до нормативних документів у галузі освіти, з метою створення необхідних організаційних, соціально-економічних, психолого-педагогічних умов функціонування і розвитку системи освіти міста відділ освіти продовжить працювати над реалізацією Програми розвитку освіти м. Лисичанська.

Начальник відділу освіти Лисичанської міської ради Т. Худоба