Про Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями та Міжнародний день дітей хворих на рак

Починаючи з 2005 року, щорічно 4 лютого світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби проти раку, а з 2018 року ще й Міжнародний день дітей хворих на рак. Організатором проведення заходу став Міжнародний протираковий союз (International Union Against Cancer, UICC). Всесвітня організація охорони здоров’я і Міжнародне агентство з вивчення раку надають підтримку в поширенні інформації про це захворювання. Мета проведення дня — привернути увагу громадськості до цієї глобальної проблеми, нагадати про те, наскільки небезпечні зараз онкологічні захворювання особливо серед дітей, яким так необхідна медична допомога.

Основні факти:

— рак є однією з основних причин смерті в світі — щорічно відбувається понад 8 мільйонів випадків смерті від злоякісних новоутворень;

— більшість випадків смерті від онкологічної патології відбувається від раку легень, шлунку, товстої кишки і молочної залози, а у дітей це — лімфогранулематоз;

— близько 30% випадків смерті від раку викликані п’ятьма основними факторами ризику, які пов’язані з поведінкою і харчуванням, таким як надмірна маса тіла, недостатнє вживання в їжу фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну і алкоголю, особливо дітьми 16-17 і менше років;

— вживання тютюну є самим значним фактором ризику розвитку раку, який призводить до 22% глобальних випадків смерті від злоякісних новоутворень і до 71% глобальних випадків смерті від раку легенів, а також призводить до захворювань крові;

— деякі інфекції, такі як вірусний гепатит В і С, вірус папіломи людини, призводять до 20% випадків смерті від раку;

— за прогнозами, смертність від онкологічної патології буде продовжувати зростати і в 2030 році відбудеться 13,1 мільйона випадків смерті від раку. Звісно смерть дітей це найбільш сумна історія для родини та медичних працівників.

В Україні за останнє десятиріччя відзначається зростання числа онкологічних хворих. На сьогоднішній день кількість первинних хворих на рак становить більше 160 тисяч осіб, понад мільйона людей перенесли онкологічні захворювання, в тому числі і діти. Щорічно від злоякісних пухлин помирає близько 90 тисяч громадян, третина з яких — працездатного віку та діти. Внаслідок раку відбувається 15% всіх смертей. Цей показник поступається лише хворобам системи кровообігу.

Луганська область не є винятком. У 2017 році зареєстровано понад 2,2 тисяч захворювань на рак, померло від злоякісних новоутворень понад 1000 осіб, ще молоді особи та діти.

Онкологічне захворювання — це завжди трагедія. Але при виявленні ракової пухлини на ранніх стадіях, а особливо у дітей, можливе успішне лікування. Нажаль, близько третини всіх випадків злоякісних новоутворень виявлено в занедбаній стадії, коли проведення радикального лікування вже неможливо.

Проведення Всесвітнього дня боротьби проти раку щороку, починаючи з 2008 року, позначено певною темою. Темою 2016-2018 років стали слова: «Ми можемо. Я можу». У цей день пропонується вжити заходів щодо полегшення тягаря раку, а починаючи з 2018 року — 15 люте присвячується Міжнародному дню дітей хворих на рак.

Одним з основних факторів боротьби з онкологічними захворюваннями є їх профілактика. У наш час добре відомі причини виникнення злоякісних новоутворень, що дає можливість запобігти приблизно третини нових випадків. Перш за все необхідно не зловживати шкідливими звичками і вести здоровий активний спосіб життя. Зусилля громадян повинні бути спрямовані на регулярне проходження профілактичних оглядів та усвідомлення важливості контролю за станом власного здоров’я. Щодо дітей, то медична допомога їм надається онкологом в м. Лисичанську та в Луганській обласній дитячій лікарні.

Діагноз рак може встановити тільки лікар, застосовуючи сучасні методи обстеження. Лікування раку має проводитися тільки в спеціалізованих лікувальних установах. Лише спеціальні методи лікування — операція, хіміотерапія, променева терапія — можуть привести до його повного виліковування. Дітей хворих на рак лікують в Луганській обласній дитячій лікарні, а за необхідністю направляють до м. Київ у Національну дитячу спеціалізовану лікарню «ОХМАТДИТ».

Луганський обласний клінічний онкологічний диспансер, який зараз розташовано у м. Кремінна, є єдиним спеціалізованим лікувальним закладом області, де проводяться діагностика і лікування злоякісних новоутворень, що відповідають стандартам надання медичної допомоги онкологічним хворим. Не залишайтеся наодинці зі своєю проблемою. Фахівці клініки завжди готові надати вам висококваліфіковану допомогу.

Пам’ятайте, що своєчасне виявлення і лікування захворювання є запорукою довгого життя.

ТМО м. Лисичанська