Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування і покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань

2 лютого 2014 набрав чинності Закон України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування і покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань». З 3 лютого 2014 пішов відрахунок15-тиднів, протягом яких мають бути звільнені всі захоплені активістами приміщення органів влади та розблоковані транспортні магістралі. Тільки після цього механізм амністії буде запущений. Вперше в історії України початок амністії залежить від Генеральної прокуратури України.

Закон передбачає, що Генеральна прокуратура України, розміщуючи на своєму офіційному веб-сайті відповідне повідомлення, констатує, що учасники масових акцій протесту і активісти Майданів по всій країні повністю виконали всі вимоги, які є умовами амністії. А це означає, що амністія буде застосована до всіх осіб, які вчинили злочини, пов’язані з масовими заворушеннями в період з 27 грудня 2013 року по день набрання чинності цього Закону включно, тобто по 2 лютого 2014 року.

Що ж необхідно виконати протестувальникам? По-перше, звільнити всі зайняті під час акцій протесту будівлі або приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування, допустити до своїх робочих місць тих, хто там працює, і зняти будь-які інші перепони для належного функціонування приміщень органів влади. По-друге, розблокувати транспортні комунікації на вулиці Грушевського в Києві. І по-третє, розблокувати інші вулиці, площі, провулки, бульвари, і т. д., як у столиці, так і в інших населених пунктах України. Необхідно відзначити, що ця вимога не стосується тих місць, на яких відбуваються мирні акції протесту.

Моніторити виконання цих вимог будуть органи прокуратури. Закон визначив 15 днів для того, щоб нормалізувати ситуацію в країні і почати процедуру амністії.

Слід пам’ятати, що закон не передбачає часткового виконання вимог. Це означає, що тільки за умови повного звільнення будівель і розблокування транспортних магістралей по всій країні, амністія буде застосована. Інакше механізм амністії не буде застосований і не запрацює.

Якщо до 17 лютого не будуть виконані умови, які передбачені законом, то правоохоронні органи будуть діяти згідно Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України. Тобто розпочаті кримінальні провадження будуть розслідуватися, а винні особи будуть нести кримінальну відповідальність за скоєні злочини. Необхідно звернути увагу на той факт, що злочини, у вчиненні яких вони обвинувачуються, це тяжкі злочини, і покарання за них передбачають тривалі терміни відбування покарання.

У разі виконання мітингувальниками всіх умов винні особи будуть амністовані. Звільняти від кримінальної відповідальності і від покарання осіб, які є підозрюваними або обвинуваченими за злочини, пов’язані з масовими акціями протесту, будуть суди. Закривати кримінальні провадження, в яких жодній особі не повідомлено про підозру, будуть органи прокуратури. До речі, під амністію також потрапляють особи, які відбувають адміністративний арешт. Це також покладається на суди.

Необхідно відзначити, що ситуація в місті Лисичанську спокійна, порушень громадського порядку немає, за що я дуже вдячний мешканцям нашого міста.

Прокурор міста Лисичанська Віктор Лазуренко