Виплата допомоги в залежності від страхового стажу

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується залежно від страхового стажу набутого застрахованою особою на момент втрати працездатності. Тобто, розмір допомоги залежить від страхового стажу працівника: чим більший стаж — тим більший відсоток виплати.

Для того, щоб його правильно підрахувати необхідно згадати поняття страхового стажу. Нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) встановлено, що страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Статтею 24 Закону № 1105 встановлені відсотки в оплаті залежно від страхового стажу, які до речі, з 01.01.2015 року змінені, а саме:

  • до 3 років — 50%;
  • від 3 до 5 років — 60%;
  • від 5 до 8 років — 70%;
  • понад 8 років — 100%.

Незалежно від страхового стажу або 100 % середньої заробітної плати призначається допомога пільговим категоріям на підставі відповідних посвідчень або інших документів, які підтверджують право на пільгу:

— застрахованим особам, віднесеним до 1 — 3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

— одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;

— ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

— особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»;

— донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».

Що стосується пільги для донорів, то ця законодавча норма стосується тільки тих, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам. Допомога по тимчасовій непрацездатності незалежно від страхового стажу надається цим донорам протягом року після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості.

Директор Лисичанської міської ВД ЛОВ ФСС з ТВП В.В. Масуліс