Поговоримо про пробацію

Буває так, що у житті людини «щось пішло не так» і вона вчинила злочин. Безперечно, вона повинна понести покарання. Покарання призначається судом не для того, щоб зруйнувати життя людини, а для того, щоб відновити справедливість і створити умови, за яких така людина не буде вчиняти злочини.

Існує багато обставин, які не виправдовують таку людину, але дають суду підстави не запроторювати її у в’язницю. Адже поведінка такої особи не несе значної небезпеки життю і здоров’ю інших. Для цього існують покарання, не пов’язані з позбавленням волі. Людину залишають відбувати покарання в умовах вільного суспільства, покладаючи на неї певні обмеження та обов’язки.

Саме для цього у світі вже багато років існує служба пробації.

Пробація не лише контролює поведінку правопорушників, залишених судом у суспільстві, але й надає їм необхідні консультації і підтримку, що допомагають змінити поведінку і не вчиняти надалі правопорушень. За багато років існування пробація довела ефективність покарань без позбавлення волі для певних категорій порушників закону. Пробація сприяє справедливому вироку, який дозволяє не втратити те позитивне, що є в порушника закону, відшкодувати завдані збитки та виправити проблеми, що сприяли злочинній поведінці.

Хто є суб’єктом пробації?

Суб’єкти пробації — це засуджені особи, які за рішенням суду відбувають покарання в суспільстві під контролем пробації та за підтримки пробації змінюють поведінку і намагаються довести громаді свою корисність.

На пробацію потрапляють:

— засуджені до позбавлення (або обмеження) волі та залишені зі спеціальними умовами під наглядом пробації для відбування покарання в громаді

— особи, які відбувають безоплатні роботи на користь громади (громадські роботи)

— особи, яким вироком суду заборонено обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Крім того, суб’єктами пробації є обвинувачені у вчиненні злочинів особи, щодо яких складається досудова доповідь. Пробація готує до суду інформацію, яка характеризує особу, розкриває особливості її життєдіяльності, що впливають на ризик неправомірної поведінки, а також висновок про можливість відбувати покарання без позбавлення волі (на пробації).

Пробація також допомагає засудженим, які готуються до звільнення з місць позбавлення волі, у вирішенні питань їх проживання, працевлаштування, отримання соціальної допомоги після звільнення.

Переваги пробації:

для держави

 • — для платників податків виправлення правопорушника на пробації в кілька разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці;
 • — 95% суб’єктів пробації успішно проходять пробацію та не вчиняють нових злочинів;
 • — європейський шлях розвитку та гідне представлення держави на міжнародному рівні;

для суспільства

 • — справедливе правосуддя;
 • — безпека;

для особи, яка вчинила правопорушення

 • — допомога у подоланні шкідливих звичок та зміна прокримінального мислення;
 • — можливість не зазнати негативних наслідків перебування у в’язниці, зберегти роботу та житло;
 • — підтримка, бажання змінитися та можливість довести це оточуючим;
 • — збереження й покращення стосунків у сім’ї та в суспільстві.

Безпека громади — це справа всієї громади!

Пробація — це ефективний помічник громади, яка дбає про безпеку людей. Ефективність пробації залежить від того, наскільки громада їй довіряє і допомагає виконувати завдання пробації, у тому числі шляхом безпосередньої участі волонтерів у діяльності пробації.

Волонтером пробації може стати кожен, хто:

 • — не байдужий до безпеки громади;
 • — має бажання допомагати людям на громадських засадах;
 • — має знання, досвід та можливості спілкуватися з людьми, впливати на їх світогляд і поведінку, допомагати вирішувати їх проблемні питання;
 • — досягнув 18 років та не має проблем із законом (не має судимості).

У статусі волонтера пробації Ви можете:

 • — спільно із працівником пробації створити індивідуальний план досягнення змін у поведінці та житті людини, яка вчинила правопорушення;
 • — стати наставником для людини, яка бажає змінитися, і допомогти їй не втратити себе і своє життя;
 • — обговорювати разом з підопічним та працівником пробації складні ситуації та шукати правильний вихід, радіти успіхам та досягненням.

Небайдужість та будь-яка допомога може змінити долю людини, яка оступилися, та врятувати від наслідків нових злочинів багатьох людей.

Державна установа «Центр пробації»: телефон «гарячої лінії» +38 (044) 363-01-31

Філія Державної установи «Центр пробації» в Луганській області: тел.: + 38 (050) 911-82-03

Лисичанський міський відділ філії Державної установи «Центр пробації» в Луганській області