Щодо служби у військовому резерві в Збройних Силах України

Окремий батальйон територіальної оборони Лисичанського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (МТЦК та СП) проводить відбір кандидатів на службу у військовому резерві в Збройних Силах України, яку впроваджено у 2006 році.

В мирний час громадяни України у добровільному порядку укладали контракт з командирами військових частин на проходження служби в резерві, проходили підготовку на зборах у складі штатних підрозділів під час активних практичних навчань, тренувань.

Одним із пріоритетних напрямів розвитку служби в резерві стало комплектування резервістами військових частин територіальної оборони, які формуються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки з метою створення нової системи територіальної оборони держави, переважно за рахунок добровольців. Крім участі у навчальних зборах, резервісти територіальної оборони здійснюють підготовку у добровільному безоплатному порядку, в тому числі у вихідні дні, вечірні часи.

Як стати резервістом?

Укласти контракт на проходження служби в резерві може кожен громадянин України, віком від 18 до 60 років, не залежно від статі і досвіду військової служби. Для чоловіків та жінок пропонується спочатку укласти контракт в підрозділах територіальної оборони, де пройти загальновійськову підготовку. Надалі ви можете бути залучені на навчальні збори резервістів.

Переваги резервіста, якій уклав контракт на проходження служби в резерві.

Резервіст, якій уклав контракт на проходження служби в резерві в підрозділі територіальної оборони, може бути призваний на навчальні збори, за мобілізацією лише до своєї частини, на свою посаду.

Резервістам, які уклали контракт, надається переважне право отримати вищу посаду, чергові військові звання.

З питань укладання контракту на службу в резерві Ви можете звернутися до командування військової частини територіальної оборони, яке знаходяться в найближчому районному (міському) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше військовому комісаріаті).

Резервіст проходить службу у військовому резерві на підставі контракту, який укладає з державою в особі командира військової частини.

Після закінчення строку дії першого контракту строк служби у військовому резерві може бути щоразу продовжений до досягнення громадянином граничного віку перебування у військовому резерві.

Які привілеї для резервістів?

Обладнання та екіпіровка резервістів.

Військова форма одягу, предмети особистої екіпіровки резервістів аналогічні передбаченим для військовослужбовців.

Підготовка резервістів.

Резервіст проходить підготовку у своєму підрозділі на посаді згідно з контрактом та залучається до участі в усіх найбільш значущих заходах бойової підготовки (бойові стрільби, тактичні навчання і т. ін.).

Фінансове забезпечення

У 2021 році зріс розмір грошового забезпечення резервістів.

Підвищення прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб на 1 січня 2021 року, безпосередньо впливає на зростання розміру грошового забезпечення резервістів і військовозобов’язаних за їхню участь у навчальних зборах. На які виплати можуть розраховувати ці категорії осіб, читайте у матеріалі АрміяInform.

Резервістам ЗСУ за залучення на зборові заходи сплачують добові, грошову виплату, залежну від військового звання, одноразове грошове заохочення (для тих, хто виконав програму підготовки й не вчинив правопорушень) і середній заробіток тим, хто працює на підприємствах, в установах чи організаціях. Безробітним резервістам теж передбачені виплати на час зборів — у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 1 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, становить 2270 гривень (у 2020 — 2102 гривні).

У 2021 році збільшиться розмір грошової виплати резервістам за час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві

Виплату проводить військова частина відразу після закінчення зборів. Її розмір залежить від військового звання (відповідного коефіцієнта, визначеного в постанові КМУ від 23 листопада 2006 року № 1644) та прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року.

Грошову виплату з розрахунку до двох прожиткових мінімумів (від 3405 до 4540 грн) на місяць проводять у військовій частині відразу після закінчення зборів:

 • — вищому офіцерському складу 4540 грн;
 • — старшому офіцерському складу 4313 грн;
 • — молодшому офіцерському складу 4086 грн;
 • — вищому та старшому сержантському та старшинському складу 3859 грн;
 • — молодшому сержантському та старшинському складу 3632 грн;
 • — рядовому складу 3405 грн.

Сума добових за 30 діб зборів становитиме від 360 до 900 гривень залежно від військового звання резервіста

Розмір добових у 2021 році залишився на торішньому рівні. Виплату здійснюють військові частини, де військовозобов’язані й резервісти проходять збори. Щодо проїзду, його вартість компенсують у військкоматі.

За кожний день перебування на зборах, враховуючи час перебування в дорозі від військкомату до місця проведення зборів і назад, виплачують добові, що розраховують у відсотках від 60 грн на добу):

 • — вищому офіцерському складу 30 грн;
 • — старшому офіцерському складу 24 грн;
 • — молодшому офіцерському складу 21 грн;
 • — вищому та старшому сержантському та старшинському складу 21 грн;
 • — молодшому сержантському та старшинському складу 18 грн;
 • — рядовому складу 12 грн.

Одноразове грошове заохочення від 1600 до 3100 гривень, якщо резервіст виконав програму.

Сума виплати залежить від військового звання резервіста. Отримують її резервісти, які виконали програму й не вчинили правопорушень, пов’язаних з проходженням військової служби у військовому резерві.

Якщо прослужили у військовому резерві ЗСУ неповний календарний рік, заохочення виплачують пропорційно відслуженому часу з розрахунку 1/12 річного розміру заохочення за кожний повний календарний місяць служби.

На рік розмір одноразового грошового заохочення становить:

 • — вищому офіцерському складу 3100 грн;
 • — старшому офіцерському складу 2800 грн;
 • — молодшому офіцерському складу 2500 грн;
 • — вищому та старшому сержантському та старшинському складу 2200 грн;
 • — молодшому сержантському та старшинському складу 1900 грн;
 • — рядовому складу 1600 грн.

Середній заробіток — для тих, хто працює, а для безробітних — прожитковий мінімум

Середній заробіток резервістам і військовозобов’язаним спочатку сплачують керівники підприємств, установ та організацій, в яких працюють особи, призвані на збори. Згодом ці витрати компенсують роботодавцям через військкомати за рахунок грошей, передбачених у держбюджеті на утримання Міноборони. Проте роботодавець має подати документи про відповідні розміри середньомісячної зарплати працівників-резервістів, а також відповідні розрахункові рахунки, на які треба перераховувати кошти.

Виплата особам проводиться у два етапи за місцем роботи напередодні навчальних зборів і після їхнього закінчення.

З 1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата становить 6 тисяч гривень. Проте виплачують середній заробіток, що може бути набагато більшим за мінімальний.

Безробітним резервістам і військовозобов’язаним виплачують грошове забезпечення з розрахунку кількості днів залучення до навчальних зборів (з урахуванням часу проїзду до місця їхнього проведення й назад) і розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (2270,00 грн). Наприклад, якщо особа залучена до 15-денних зборів і два дні витратила на дорогу, то отримає 1286 гривень.

З нарахованих сум (крім добових), утримують ставки податку на доходи фізичних осіб (18%) і військовий збір (1,5%).

У загальному підсумку у 2021 році сума виплат резервістам за місяць підготовки становитиме:

 • непрацюючим — від 6216 (рядовий склад) до 8878 грн (вищий офіцерський склад);
 • працюючим — від 9219 (рядовий склад) до 11880 грн (вищий офіцерський склад).

Військовозобов’язані за місяць отримуватимуть від 2187 грн до 5730 грн.

Додаткові соціальні гарантії

Під час зборів резервістів безоплатно забезпечують харчуванням, проживанням, медичним обслуговуванням і військовою формою. Крім того, на цей період військовозобов’язаним і резервістам гарантується державне страхування в разі виникнення страхового випадку. Резервісти не підлягають звільненню з роботи з ініціативи власника або вповноваженого ним органу незалежно від підпорядкування і форм власності з дня отримання повістки про призов і до повернення, крім випадків ліквідації установи, підприємства, організації тощо, де вони працювали.

У разі якщо на збори призивають зі щорічної чи додаткової відпустки, її продовжать після закінчення зборів або перенесуть на інший строк.

Служба в резерві це майже єдина можливість одночасно будувати цивільну та військову кар’єру.

Резервісту гарантується

Збереження робочого місця на весь період виконання обов’язків служби у військовому резерві.

Ми розуміємо, що для збереження в Збройних Силах максимальної кількості підготовлених резервістів необхідно збільшити привабливість служби. Генеральним штабом Збройних Сил України вже підготовлено законопроєкт, який передбачає забезпечення резервістів соціальним пакетом, аналогічним тому, який мають військовослужбовці за контрактом, у тому числі: грошове забезпечення на рівні військовослужбовців за відслужені дні, безкоштовне медичне забезпечення резервістів у військово-медичних установах, пільгове отримання ними вищої освіти, врахування служби в резерві при обчисленні пенсії тощо.

Крім цього, громадяни, які проходять службу у військовому резерві, не підлягають призову на строкову військову службу.

У разі Вашої зацікавленості службою у військовому резерві в підрозділах територіальної оборони Луганської області, ми готові надати необхідну інформацію із вищезгаданого питання в Лисичанському МТЦК та СП та Р(М)ТЦК та СП області.

З питань проходження служби Ви можете звернутися до найближчого ТЦК та СП (військкомату) або до командування військової частини територіальної оборони.

Якщо Ви справжній патріот, бажаєте завжди бути готовим до захисту Батьківщини та шукаєте адреналіну, екстриму та нових вражень, варто зважити: можливо служба у резерві українського війська саме для Вас?

Призначення до військового оперативного резерву не є перепоною щодо залучення резервістів до проходження військової служби за контрактом. Навпаки, Генеральний штаб розглядає цю категорію військовослужбовців, як пріоритетну для укладання з ними контрактів та комплектування ними військових частин, установ Збройних Сил України.

Посади в окремій бригаді територіальної оборони Лисичанського (МТЦК та СП), які комплектуються резервістами:

офіцерського складу:

 • — офіцери штабу оперативної і тактичної ланки;
 • — начальники служб;
 • — командири рот;
 • — командири взводів;
 • — інші;

сержантського складу:

 • — командири взводів;
 • — головні старшини рот;
 • — техніки рот;
 • — головні сержанти взводів;
 • — командири відділень;
 • — бойові медики;
 • — інші;

рядового складу;

 • — стрільці;
 • — кулеметники;
 • — розвідники;
 • — мінометники;
 • — сапери;
 • — спеціалісти зв’язку;
 • — механіки;
 • — механіки-водії;
 • — водії
 • — кухарі;
 • — діловоди;
 • — інші.

Адреса Лисичанського батальйону територіальної оборони: м. Лисичанськ вул. Мічуріна, 22 часи прийому кожен день з 08.00 до 17.00

Окремий батальйон територіальної оборони Лисичанського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки