Комунальний заклад "Лисичанський міський краєзнавчий музей"

Юридична адреса:

м. Лисичанськ,

пр. Перемоги, буд. 94,

тел. (06451) 71290

e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Директор: Задорожна Альона Анатоліївна

26 березня 1964 року рішенням бюро міськкому та виконкому міської Ради народних депутатів у Лисичанську був відкритий краєзнавчий музей на громадських засадах. Ініціатором створення музею став гірничий інженер Геннадій Матвійович Копейко.

За час свого існування музей кілька разів змінював свою назву. У 1968 році Постановою колегії Міністерства культури УРСР йому було присвоєно почесне звання «Народний музей». У 1979 році — перетворений у відділ Луганського обласного краєзнавчого музею. З 1991 року знову змінює свій статус: стає самостійним міським краєзнавчим музеєм.

Змінювалися не тільки назва музею, але і його місце розташування. Спочатку для нього була відведена частина будівлі колишньої штейгерської школи. Переселившись в 1991 році в нове приміщення на центральному проспекті міста, музей набув значення культурного та науково-просвітницького центру Лисичанська.

Щороку музей відвідує понад 12 тисяч чоловік, переважна більшість — це молодь міста та області. Серед відвідувачів музею були представники Росії, Польщі, Ізраїлю, США, Франції, Німеччини, Індії, Анголи, Китаю та інших країн.

У фондах музею зібрано понад 19 тисяч експонатів, які всебічно відображають наш край. У його залах можна ознайомитися з рідкісними пам’ятками матеріальної та духовної культури.

У виставковому залі створена експозиція «Українська хата», яка користується популярністю серед відвідувачів. Саме батьківська хата була колискою українських геніїв, які зробили величезний внесок у нашу історію.

У залі «Археологія та природа рідного краю» великий інтерес викликає колекція тварин і птахів нашого краю. Зібрана вона більше сорока років тому вчителем історії С.М.Вележевим.

В експозиції залу також представлені вироби з кремнію, які відносяться до кам’яного віку, посудини, ножі, сокири різних епох. Заслуговують уваги речі раннього залізного віку, що відносяться до І тисячоліття до нашої ери та І тисячоліття нашої ери, скіфські плоскі стріли VII — VI ст. до н.е., загадковий у своєму походженні кубок, посуд кочівників, керамічна фляга хазарського періоду (VII — X ст. н.е.).

Завдяки археологічній експедиції Східноукраїнського філіалу інституту археології НАН України під керівництвом професора С.М.Санжарова наукові співробітники музею взяли участь у розкопках курганів зрубної і катакомбної культур. У залі представлена експозиція з археологічними знахідками, виявленими під час розкопок. Це реконструкція катакомбного поховання (III — II тис. до н.е.).

У 2013 році археологи локалізували місце розташування ставки ханів Золотої Орди XIV століття поблизу села Шепіловка. Фонди музею поповнилися мідними монетами періоду правління хана Абдулли (Абдуллаха).

Проходиш залами музею, які розповідають про чудову природу Донбасу, про людей, що своєю працею прославили цю землю, і починаєш розуміти, що тут твої корені, тут частинка твоєї душі, дух предків. Всі експонати тут справжні, всі знайдено на території краю. Кістяна голка, в яку втягали жили тварин і шили одяг, кістяна пряжка — рідкість, її носили тільки перші в селищі модниці, глиняний посуд, відбитки папороті на шматку вугілля, фрагмент щелепи мамонта ...

Наступний зал розповідає відвідувачам про історію заселення та розвиток Лисичанська, виникнення якого нерозривно пов’язане із зародженням вугільної промисловості Донбасу.

Великий розділ присвячений праці шахтарів: обушки, лампа з промовистою назвою «Бог в допомогу» ..

Цікавий стенд про період білої еміграції з фотографією генерала Насвітєвіча, флігель-ад’ютант Олександра II, який безоплатно віддав ділянку своєї землі під будівництво залізниці Лисичанськ-Харків. У його честь названа одна із залізничних станцій міста.

У залі «Лисичанськ в період громадянської війни» погляду відвідувачів представлені експонати, що відображають події 1905-1939 років: особисті речі, фотографії лисичан, які брали найактивнішу участь у революційних подіях, які виявили винятковий героїзм і мужність. В цьому залі можна ознайомитися з картою I світової війни, цікавою колекцією грошових знаків царського уряду, побачити першу українську банкноту УНР — гривню. Великою популярністю у населення користується експозиція, де розміщені хрести, натільні солдатські іконки, багнет до російської гвинтівки та артилерійський тесак періоду I світової війни, кулемет «Максим».

Особливий інтерес у відвідувачів викликає експозиція, присвячена нашому земляку Маршалу Радянського Союзу, двічі Герою Радянського Союзу, Герою Соціалістичної Праці, Герою Монгольської Народної Республіки К.Є.Ворошилову.

Цілий розділ присвячений українському поету — Володимиру Сосюрі, чия юність пройшла в цьому місті.

Гідне місце в експозиції музею займають документи і фото передвоєнного періоду, періоду творчої праці.

Багатий матеріал про воїнів, які захищали і обороняли місто від фашистських загарбників, зібраний в залі «Лисичанськ і лисичани в період Великої Вітчизняної війни». Окремий стенд присвячений підпільній комсомольсько-молодіжній органі-зації під керівництвом Аркадія Романова, яка діяла в Лисичанську в період фашистської окупації. В експозиції представлені особисті речі командира 279-ї Лисичанської Червонопрапорної стрілецької дивізії, Почесного громадянина міста Лисичанська генерал-майора В.С.Потапенко.

Великою популярністю серед відвідувачів та гостей міста користується виставковий зал. Тут регулярно проводяться виставки творчості художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, фотохудожників.

Музей проводить активну роботу з дітьми дошкільного віку. Протягом багатьох років гостями музею є вихованці дошкільних навчальних закладів міста. З метою ознайомлення дошкільнят з українським побутом, традиціями, виховання у дітей любові до українського фольклору, поваги до національних символів на базі музею проводяться тематичні заняття з народознавства, літературно-музичні розваги. А скільки проходить цікавих зустрічей, військово-патріотичних акцій, конференцій, екскурсій, круглих столів ...