Кліщовий іксодовий бореліоз - хвороба, пов’язана з кліщами

Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або хвороба Лайма почав реєструватися у Луганській області з 2002 року, а у місті Лисичанську з 2006 року. Захворювання має явно виражену сезонність, найбільша кількість випадків захворювання реєструється у квітні — серпні місяці, оскільки пов’язані з укусами кліщів у весняно — літній період.

Захворювання характеризується різноманітністю клінічних проявів, серед яких найбільш характерні ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. На місці присмоктування кліща в середньому через 7 — 10 днів виникає почервоніння, яке розповсюджується периферично і формується еритема із середнім діаметром 10 — 15 см. Еритема має характерний вигляд: червона по периферії, а центральна частина — світліша. Еритема може бути єдиною ознакою гострого періоду, але частіше її супроводжують нездужання, слабкість, м’язові і суглобові болі. Температура тіла зазвичай не висока, але може досягати 39 −40 С0.

Основний шлях інфікування — при укусі кліщами. Напади кліщів на людей реєструються на протязі року з максимальною активністю у травні.

Найчастіше кліщі прикріплюються до людини в лісі, на дачі, городах, коли доторкаєшся до кущів, дерев або сідаєш на траву. Крім того, кліщі можуть бути занесені в житло з букетом квітів, свіжим сіном, собакою чи іншими тваринами.

Профілактика хвороби Лайма спрямована насамперед на захист від укусів кліща: при виході в природний осередок (дачі, городи, лісопосадки, парки та ін.), необхідно використовувати репеленти, проводити самоогляд одягу та відкритих частин тіла кожні дві години, використання відповідного одягу (прилеглі манжети, сорочка заправлена в брюки, брюки заправлені в шкарпетки, зав’язана косинка). Після повернення додому необхідно оглянути шкіру на наявність кліщів.

До початку оздоровчого сезону необхідно організувати проведення обробки території закладів оздоровлення та у місцях відпочинку населення.

При укусі кліщами необхідно звернутися за медичною допомогою. Лікар — інфекціоніст при необхідності призначає профілактичний курс лікування для попередження виникнення захворювання.

Лисичанське міськрайонне Управління Головного управління Держсанепідслужби у Луганській області