Інформація про результати діяльності Лисичанської місцевої прокуратури на території міста у 2015 році

Незважаючи на наявність об’єктивних обставин та специфіку діяльності у межах проведення АТО, Лисичанською місцевою прокуратурою у межах повноважень, визначених статтею 121 Конституції України та Законом України «Про прокуратуру», вживались заходи щодо реального усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до відповідальності, відшкодування спричиненої шкоди.

Варто зазначити, що діяльність прокуратури у 2015 році відбувалась у період значних законодавчих новацій та втілення реформ. Так, 14 жовтня 2014 року Верховною Радою України був прийнятий новий Закон України «Про прокуратуру», спрямований на наближення до європейських стандартів діяльності правоохоронних органів. Переважна більшість його положень набрала чинності 15 липня 2015 року. Законом була передбачена реформа структури органів прокуратури. Зокрема, на зміну прокуратурі міста Лисичанська вже створена Лисичанська місцева прокуратура, сфера діяльності якої, окрім міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, поширюватиметься на такі адміністративно-територіальні одиниці, як Попаснянський район та місто Первомайськ, яке тимчасово непідконтрольне українській владі.

Стан злочинності на території міста

Протягом 11 місяців 2015 року обліковано 1796 кримінальних правопорушень ( у 2014 — 2033). Загалом на території міста спостерігається зниження злочинності на 14%.

Спостерігається зменшення на 24% кількості правопорушень за ст.263 КК України (2015 рік — 88, 2014 — 116). У 5 разів менше обліковано злочинів, передбачених ст.146 КК України (з 41 у 2014 році до 8 у 2015). На 35,7% зменшилась кількість вчинених на території міста умисних вбивств (9 у 2015 проти 14 у 2014 році). За вказаними правопорушеннями прийняті остаточні рішення.

Разом з цим на 75% збільшилась кількість кримінальних проваджень за фактом заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть потерпілих (з 4 у 2014 році до 7 у 2015 році).

Протидія корупції

У поточному році правоохоронними органами міста виявлено факт отримання неправомірної вигоди. За результатами розслідування кримінального провадження, обвинувальний акт стосовно особи, яка вчинила корупційне правопорушення спрямовано до Лисичанського міського суду. Обвинувальний вирок стосовно правопорушника набрав законної сили.

Нагляд за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство

До завдання органів прокуратури як центрального суб’єкта координаційної діяльності належить нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, сприяння взаємодії та розробці спільних заходів у напрямі профілактики і боротьби зі злочинністю та корупцією.

Лисичанською місцевою прокуратурою вживалися організаційно-практичні заходи щодо посилення прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять досудове розслідування. Як показали прокурорські перевірки, проведені з цих питань, майже викоренені випадки приховування працівниками міліції злочинів від обліку.

В той же час, місцевою прокуратурою на виявлені в діяльності підрозділів Лисичанського МВ ГУМВСУ в області (на теперішній час — Лисичанський ВП ГУНП в Луганській області) порушення вимог закону з питань обліку та реєстрації заяв та повідомлень про вчинені злочини, внесено 3 документи реагування, за результатами розгляду якого 3 службові особи притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Рівень розкриття злочинів упродовж 11 місяців 2015 року склав 35,7%, при середньообласному — 28,8%.

Забезпечено системний нагляд за дотриманням законів в діяльності органів поліції при провадженні досудового розслідування. Скасовано 33 постанов про закриття кримінальних проваджень, надано 400 письмових вказівок про проведення слідчих та інших процесуальних дій. За наслідками розгляду 6 документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 15 службових осіб міліції.

Як наслідок, відбулося покращення якості досудового слідства. Рівень відшкодування збитків у закінчених провадженнях склав 878 тис. грн. матеріальних збитків (70,2% від загальної кількості заподіяних).

Станом на 1 грудня 2015 року за погодженням працівників місцевої прокуратури 362 обвинувальних актів спрямовано до суду (в т.ч. 14 — з угодами про примирення, 18 — з угодами про визнання винуватості). Під час судового розгляду кримінальних проваджень державними обвинувачами забезпечено дієве реагування шляхом внесення апеляцій та касаційних скарг на судові рішення, постановлені з порушенням закону.

Враховуючи суспільний резонанс, який викликають злочини у сфері сепаратизму та тероризму, прокурори займають активну та принципову позицію у судовому розгляді справ саме цієї категорії.

Протягом 11 місяців 2015 року до суду спрямовано 42 обвинувальних акта, стосовно осіб, які брали участь у діяльності непередбачених законом збройних чи військових формувань. Зокрема, судами розглянуто та винесено 12 обвинувальних вироків, у яких на цей час чотирьом особам призначено реальну міру покарання у вигляді позбавлення волі. У зв’язку із переховуванням від органів слідства, ще 36 осіб перебувають у розшуку. Вважаю, що невідворотність покарання стане дієвим засобом боротьби із зазначеною категорією злочинів.

У вказаному питанні прокуратура міста і надалі буде проявляти послідовність та займати принципову позицію.

Також, актуальним питанням залишаються випадки ухилення осіб від призову на строкову військову службу. Прокуратура займає принципову позицію з цього питання. До Лисичанського міського суду вже спрямовано 5 обвинувальних акти у відношенні осіб, які ухилялись від призову. За результатами судового розгляду всі особи були засуджені.

Представництво інтересів громадян і держави в суді

Однією з пріоритетних функцій діяльності прокуратури залишається представництво інтересів громадян і держави в суді. Протягом зазначеного періоду прокуратурою міста вжито заходи представницького характеру в рамках цивільного, господарського та адміністративного судочинства. За поточний період 2015 року до суду спрямовано 31 позов на суму 5348 тис. грн., з яких 21 на суму 3973 тис. грн. задоволено, за 2 позовами на суму 1016 тис. грн. провадження закрито у зв’язку з добровільним відшкодуванням. У бюджетній сфері подано та розглянуто 2 позови, один з них у сфері державних закупівель. Завдяки вжитим заходам попереджено безпідставне витрачання бюджетних коштів у сумі понад 11 млн. грн.

З питань захисту прав дітей подано 13 позовів в інтересах 17 дітей ( у тому числі 12 дітей переселенців із зони АТО) на загальну суму 75 тис. грн., всі позови розглянуті: 12 задоволено на суму 67 тис. грн., провадження за одним позовом закрито у зв’язку з добровільною сплатою 8 тис. грн.

Розгляд звернень громадян та інформування суспільства у ЗМІ

Першочергове значення приділяється належному розгляду звернень громадян та організації їх особистого прийому. Протягом поточного року до місцевої прокуратури надійшло 280 звернень, з них направлено в інші відомства — 107, вирішено 161 звернення, з яких задоволено — 8.

Заходи прокурорського реагування сприяли реальному поновленню прав громадян та, як результат — зменшення кількості вирішених звернень з питань досудового розслідування, захисту конституційних прав і свобод громадян, у тому числі — неповнолітніх.

Інформування населення з приводу діяльності місцевої прокуратури здійснюється шляхом опублікування у регіональних друкованих засобах масової інформації та на сайті виконавчого комітету Лисичанської міської ради (розділ «Прокуратура інформує». Реалізовуючи принцип гласності, працівники Лисичанської місцевої прокуратури постійно висвітлюють в засобах масової інформації про найактуальніші події та результати своєї роботи, які реально вплинули на поновлення прав громадян та захист інтересів держави.

Упродовж 11 місяців 2015 року прокурорськими працівниками здійснено 53 виступи у ЗМІ. До органів влади та місцевого самоврядування спрямовано 7 інформацій про стан законності та заходи щодо її зміцнення.