Вимоги пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту на об'єктах підвищеної небезпеки

Пріоритетним напрямом забезпечення безпеки життя та здоров’я населення Луганської області є попередження виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть відбутися через недотримання вимог пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Найбільшу загрозу за наслідками надзвичайних ситуацій представляють об’єктів підвищеної небезпеки.

Відповідно до рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 14.12.2015 № 10 на 2016 рік в області визначено 542 потенційно небезпечних об’єкта (які знаходяться на території, підконтрольній Україні), з них 34 хімічно- небезпечних об’єкта, 55 об’єктів підвищеної небезпеки.

Виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру на будь-якому з об’єктів підвищеної небезпеки може призвести до значних матеріальних збитків, нанесення шкоди життю та здоров’ю населення, що працює на зазначених об’єктах чи потрапляє у зону ураження.

Відомо, що кращий спосіб мінімізувати наслідки будь-якої надзвичайної ситуації — це її недопущення та вчасне виявлення. Саме для цього необхідно облаштовувати об’єкти підвищеної небезпеки автоматизованими системами раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.

З 1 липня 2013 року вступив в силу Кодекс цивільного захисту України. Це призвело до деяких змін в законодавстві України, зокрема в питаннях, що стосуються впровадження автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.

Згідно зі статтею 53 Кодексу цивільного захисту України на об’єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, передбачено створення та функціонування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.

Відповідно до вищезазначеної статті Кодексу цивільного захисту України, вимоги до автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та систем оповіщення, а також їх улаштування, експлуатації і технічного обслуговування визначаються правилами, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Крім того, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.01.2014 № 29 затверджено Державні будівельні норми «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення».

Протоколом засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 14.12.2015 № 10 затверджено Перелік об’єктів підвищеної небезпеки Луганської області, що підлягають обладнанню автоматизованими системами (розташованих на території, яка підконтрольна Україні) та Графік їх впровадження.

Відповідно до Проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження Плану основних заходів цивільного захисту на 2016 рік», здійснення організаційних заходів щодо впровадження суб’єктами господарювання автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах підвищеної небезпеки та оповіщення населення у зонах можливого ураження і персоналу таких об’єктів передбачено у термін до 15 грудня 2016 року.

Враховуючи вищевикладене, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ще раз нагадує керівникам об’єктів підвищеної небезпеки про необхідність дотримання, а також своєчасне виконання всіх вимог законодавства України у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, зокрема Кодексу цивільного захисту України в частині впровадження автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.

Головне управління ДСНС України у Луганській області