Попереджаємо про загрозу виникнення заразного вузликового дерматиту великої рогатої худоби

Міжнародне епізоотичне бюро (МЕБ) попереджає, що епідемією нодулярного дерматиту ВРХ уже охоплені країни Росії, Болгарії, Угорщини, Австрії, Вірменії, Ірану, Казахстану.

Вірус спалахнув за 200 км від кордону із Луганською областю, або за 340 км від Харкова. Якщо брати до уваги той факт, що швидкість просування даної хвороби 100 км за добу, то ймовірно, що вже найближчим часом вірус може потрапити на Україну.

Нодулярний дерматит — вірусна хвороба ВРХ, що характеризується лихоманкою, утворенням типових вузликів (горбиків) на шкірі, генералізованим лімфаденітом, набряками підшкірної клітковини, внутрішніх органів та кінцівок, ураженням очей, слизових оболонок травного каналу й дихальних шляхів. Вражає тварин будь-якого віку. Продуктивність корів падає врази, бугаї можуть ставати тимчасово або перманентно стерильними, інфіковані тільні корови абортують або народжують телят, уражених НД.

У захворілих тварин підвищується температура тіла до 40 С, і через 48 годин на шкірі шиї, груді, животі, кінцівок, голові, вимені з’являються щільні округлі вузлики. Специфічного лікування цієї хвороби не існує. Тотальне виснаження може тривати місяцями. Люди не заражаються. Також можуть хворіти вівці та кози.

Джерело інфікування може бути переміщення тварин та продукція тваринного походження з неблагополучних країн та регіонів. Збудник захворювання також може поширюватися механічними носіями , у тому числі кровосисними комахами.

В разі поширення вірусу на територію України, орієнтовна втрата промислового стада в господарствах складатиме: падіж — 40−70%, пожиттєве зниження продуктивності — 30−40%, падіж телят до 90%, повна утилізація молока на період карантину — 28 днів.

З метою недопущення занесення та поширювання хвороби всім юридичним та фізичним особам, які мають у власності велику рогату худобу необхідно прийняти міри по захисту поголів’я великої рогатої худоби та недопущенню виникнення хвороби.

Необхідно:

— не допускати ввіз тварин без узгодження в установленому порядку з державною службою ветеринарної медицини;

— власникам сільськогосподарських тварин необхідно зареєструвати велику рогату худобу у ветеринарній службі міста;

— своєчасно проводити профілактичну дезінфекцію і дератизацію тваринницьких приміщень;

— проводити дезінсекцію приміщень та обробку тварин репелентами (ветеринарні препарати для захисту тварин від усіх видів комах у пасовищний період);

— своєчасно надавати тварин для діагностичних та профілактичних обробок;

— у випадку проявів клінічних ознак захворювання на нодулярний дерматит ВРХ негайно звернутися до державної ветеринарної служби міста.

Лисичанське міське управління ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області